Co to jest opryszczka wargowa?

Co to jest opryszczka wargowa?

Opryszczka to często spotykana choroba wywoływana przez wirus Herpes Simplex, charakteryzująca się występowaniem w okolicy ust, nosa lub brody pęcherzyków wypełnionych płynem.

W jaki sposób zarażamy się opryszczką?

Wirusem opryszczki zarażamy się najczęściej w dzieciństwie, zazwyczaj zupełnie nieświadomie. Następnie wirus pozostaje w organizmie w stanie utajonym do momentu uaktywnienia się na skutek sprzyjających czynników.

Kto choruje na opryszczkę?

Około 80% populacji jest nosicielami wirusa w stanie utajonym, natomiast u 20% regularnie, średnio dwa do trzech razy w roku, występują objawy opryszczki wargowej. Choroba występuje równie często u mężczyzn, jak i kobiet, bez względu na wiek.

Co sprzyja powstawaniu opryszczki?

Nawroty opryszczki zwykle występują w wyniku stresu lub przemęczenia.

Czynniki sprzyjające występowaniu opryszczki:

  • Osłabienie układu odpornościowego
  • Przeziębienie lub grypa
  • Zmęczenie
  • Niska temperatura otoczenia
  • Ekspozycja na promienie słoneczne
  • Menstruacja
  • Działanie hormonów
  • Gorączka
  • Stres

Po porady dotyczące opryszczki kliknij tutaj

5 faz rozwojowych opryszczki

Nawrót opryszczki trwa od 7 do 12 dni, przy czym zwykle rozróżnia się pięć faz rozwojowych. U części chorych nie występuje faza mrowienia poprzedzająca pojawienie się zmiany chorobowej.

5 stages graph

COMPEED® Niewidoczne plastry na opryszczkę są skuteczne w każdej z pięciu faz rozwojowych opryszczki. Działają szybko i dyskretnie, zapewniając skuteczność porównywalną z kremami z 5% zawartością acyklowiru* oraz dodatkowe korzyści terapeutyczne.

Mrowienie Pęcherzyki Sączenie Strup Gojenie
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych faz, umieść kursor na odpowiedniej ilustracji

Faza mrowienia: Pierwsze objawy opryszczki to uczucie mrowienia, pieczenia lub swędzenia w okolicy ust lub nosa, utrzymujące się zwykle około sześciu godzin. Często towarzyszy mu niepokój i obawy związane ze zbliżającym się nawrotem.

Faza pęcherzyków: Po upływie zaledwie kilku godzin- lub aż kilku dni- w objętym infekcją obszarze pojawia się zaczerwienienie skóry. Towarzyszy mu tworzenie się niewielkich, wypełnionych płynem pęcherzyków, które mogą połączyć się i utworzyć pojedynczy, rozległy pęcherz. Faza charakteryzuje się występowaniem nieprzyjemnego, uciążliwego bólu.

Faza sączenia: Pęcherzyki nabrzmiewają, a następnie pękają, tworząc płytkie, czerwonawe nadżerki. Jest to najbardziej bolesna i zakaźna faza opryszczki, powodująca jednocześnie u zakażonych największe uczucie psychicznego dyskomfortu.

Faza strupa: Tworzy się suchy strup o brunatnym zabarwieniu. Pękanie strupa wiąże się z uczuciem swędzenia i pieczenia, któremu może towarzyszyć lekkie krwawienie.

Faza gojenia: Po stopniowym wykruszeniu się strupa, miejsce infekcji jest całkowicie wygojone.

*Karlsmark T, Goodman JJ, Drouault Y, Lufrano L, Pledger GW. Randomizowane badanie kliniczne w celu porównania plastrów na opryszczkę COMPEED® z kremem zawierającym 5% acyklowiru w leczeniu opryszczki wargowej. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2008; 22 (10): 1184-1193.

 

Po porady dotyczace opryszczki kliknij tutaj