Skip to main content

Ból śródstopia

Informacje na temat tego, jakie są przyczyny halluksów i co można z nimi zrobić

Na śródstopie oddziałuje większa część ciężaru całego ciała, wobec czego na co dzień dochodzi w tym rejonie do dużych obciążeń, które mogą być przyczyną bólu śródstopia. Poza dużym obciążeniem u podstaw bolesnego śródstopia mogą leżeć różne schorzenia, jak np. halluksy (łac. hallux valgus).

Czym jest haluks?

Halluks to schorzenie postępujące. Przebiega w ten sposób, że paluch jest powoli, ale stale wypychany ze stawu śródstopno-palcowego ku zewnętrznej krawędzi stopy. Z biegiem lat paluch wykrzywia się coraz bardziej w stronę małego palca. Na wewnętrznej krawędzi stopy powstaje charakterystyczna wypukłość kostna.

Jak powstaje halluks?

Powstawanie haluksa jest złożonym procesem. Składa się na niego wiele czynników, które wzajemnie na siebie oddziałują.

Jednym z nich jest płaskostopie poprzeczne, które wpływa na poszerzenie przodostopia. Stopa staje się szeroka, a but coraz ciaśniejszy, co powoduje, że paluch jest coraz bardziej ściskany do koślawości im bardziej zmienia się kąt. Dużo częściej zmagają się z nim kobiety. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że kobiety noszą buty na obcasie i z bardzo wąskimi czubkami – co wpływa na pogłębienie wady. Dodatkowo z fizjologii wynika, że kobiety mają słabszy układ więzadłowo-mięśniowy.

Jak dochodzi do rozwoju halluksów?

Ucisk obuwia i długotrwałe nieprawidłowe obciążenie powodują, że w okolicy śródstopia gromadzi się dodatkowy materiał kostny, co z kolei prowadzi do jego dalszego narastania. Skóra w tym miejscu jest często zrogowaciałachronicznie podrażniona, może mieć skłonności do tworzenia się zgrubień naskórka na podeszwie lub pęcherzy, a także do stanów zapalnych. To z kolei prowadzi do bólu przy chodzeniu i staniu.

Osoby cierpiące na halluksy często próbują złagodzić te dolegliwości, zmieniając postawę ciała podczas stania lub chodzenia, przez co nieraz pojawiają się lub pogarszają inne problemy, takie jak napięcia mięśni pleców i nóg.

Bolące zwyrodnienia kostne (halluksy)

  1. Jeśli pojawia się ból w okolicy halluksów, przyczyną niekoniecznie muszą być wady postawy. Również przeciążenia np. po wieczorze spędzonym w butach na wysokich obcasach, długiej wędrówce lub długim czasie spędzonym w pozycji stojącej mogą prowadzić do bólu. Przy długotrwałym bólu należy przede wszystkim skonsultować się z lekarzem, najlepiej ortopedą.
  2. Jeśli cierpisz na bóle stóp w okolicy dużego palca, pomoże Ci plaster na zwyrodnienia kostne (halluksy), który obejmuje obszar halluksa wraz z dużym palcem. Natychmiast zmniejsza ucisk i łagodzi ból. Poza tym ochronny plaster na halluksy pozwala skórze zachować elastyczność, zapobiegając w ten sposób powstawaniu zgrubień, opuchnięć i pęcherzy.