Skip to main content

Opryszczka

Odkryj Niewidoczne plastry na opryszczkę

Leczą* opryszczkę aż do 12 godzin** na każdym etapie jej rozwoju, zmniejszają ryzyko zarażenia, wspomagją proces gojenia, dają możliwość nałożenia makijażu na usta.

*leczenie zmian opryszczkowych

* *W badaniu klinicznym z udziałem 174 uczestników, u 25% badanych plaster utrzymywał się na skórze przez 12 godzin lub dłużej. W indywidualnych przypadkach czas ten może się różnić.

Opryszczka

Co należy wiedzieć o pęcherzykach opryszczki

Jeśli już dotknął Cię problem opryszczki wargowej, wiesz jak bardzo potrafi być nieprzyjemna. Aby łatwiej Ci było zrozumieć, jak dochodzi do zarażenia się opryszczką, co wywołuje jej postać kliniczną i jak przebiega, zebraliśmy wszystkie najważniejsze fakty w jednym miejscu.

Czym właściwie są pęcherzyki opryszczki?

Pęcherzyki opryszczki, nazywane też zimnem albo opryszczką wargową, są wywoływane infekcją wirusem HSV-1 (Herpes simplex virus typ 1). Zazwyczaj opryszczka przejawia się początkowo lekkim pieczeniem, wrażeniem napięcia lub mrowieniem na ustach. Następnie dochodzi do pojawienia się wypełnionych płynem pęcherzyków. Pęcherzyki te są przez pierwsze 0-3 dni wysoce zakaźne, ponieważ zawierają duże ilości wirusa. Nawet jeśli mówi się o opryszczce wargowej (Herpes labialis) dla odróżnienia od innych rodzajów opryszczki (np. opryszczki narządów płciowych), należy pamiętać, że pęcherzyki mogą pojawić się nie tylko na ustach, ale też w okolicy nosa czy brody. 3-4 dni po pojawieniu się objawów obciążenie wirusem przemija i rozpoczyna się proces gojenia pęcherzyków.

W jaki sposób zarażamy się opryszczką?

Wirusem opryszczki wargowej zarażamy się najczęściej w dzieciństwie, zazwyczaj zupełnie nieświadomie. Następnie wirus pozostaje w organizmie w stanie utajonym do momentu uaktywnienia się na skutek sprzyjających czynników. Określa się to jako ujawnienie się choroby.

Kto choruje na opryszczkę?

Około 90%* populacji jest nosicielami wirusa w stanie utajonym, natomiast u 20% regularnie, średnio dwa do trzech razy w roku, występują objawy opryszczki wargowej. Problem dotyka w jednakowym stopniu kobiet i mężczyzn w każdym wieku*.

 

*Arvin A, et al., Human Herpesviruses: Biology, Therapy, and Immunoprophylaxis. Cambridge: Cambridge University Press; 2007.; Chapter 36 Persistence in the population: epidemiology, Transmission; Anna Wald and Lawrence Corey.

Zarażenie i przenoszenie wirusa

Całowanie jest wykluczone: Ponieważ wirus opryszczki może przetrwać poza organizmem tylko krótki czas, przenosi się przede wszystkim przez bezpośredni kontakt, również przez kontakt z ustami. Ryzyko zarażenia jest największe w ciągu pierwszych 3 dni od pojawienia się objawów. Aby uniknąć ryzyka zarażenia opryszczką, zainfekowane osoby w ostrej fazie choroby nie powinny używać tych samych przedmiotów narażonych na bliski kontakt z ustami: ręczników, naczyń, szminek, okularów, itd.

Opryszczka: Przebieg i czas trwania

Nawrot opryszczki trwa zazwyczaj 7 do 12 dni i z reguly przechodzi piec kolejnych faz. W przypadku niektorych osob nie dochodzi do pierwszej fazy mrowienia, zwiastujacej pojawienie sie opryszczki.

  1. Faza mrowienia: Pierwsze objawy opryszczki to uczucie mrowienia, pieczenia lub swedzenia w okolicy ust lub nosa.  Czesto towarzyszy mu niepokoj i obawy zwiazane ze zblizajacym sie nawrotem.

  2. Faza pecherzykow: W objetym infekcja obszarze dochodzi do zaczerwienienia skory. Towarzyszy mu tworzenie sie niewielkich, wypelnionych plynem pecherzykow. Faza charakteryzuje sie wystepowaniem nieprzyjemnego, uciazliwego bolu. Ilosc wirusa jest w tym momencie najwieksza i jest to najbardziej zakazna faza opryszczki.

  3. Faza saczenia: Pecherzyki nabrzmiewaja, a nastepnie pekaja, tworzac plytkie, czerwonawe nadzerki.  Ta faza opryszczki rowniez moze byc bardzo bolesna.

  4. Faza strupa: Tworzy sie suchy strup o brunatnym zabarwieniu. Pekanie strupa wiaze sie z uczuciem swedzenia i pieczenia, ktoremu moze towarzyszyc lekkie krwawienie.

  5. Faza gojenia: Po stopniowym wykruszeniu sie strupa, miejsce infekcji jest calkowicie wygojone.

Teraz wiesz juz więcej na temat powstawania i kolejnych faz rozwoju opryszczki. Pod „Co pomaga w walce z opryszczka?” dowiesz sie więcej o postepowaniu z pecherzykami opryszczki. Wprawdzie nie da sie calkowicie zapobiec opryszczce, ale mozesz dowiedziec sie wiecej o tym, jak zapobiegac jej nawrotom.

Produkty do pielęgnacji i stóp

Wszystko od intensywnego kremu na noc, aż po plastry na zrogowacenia i zwyrodnienia kostne (halluksy).