Skip to main content

Pęcherz na stopie – co robić?

Wszystkie informacje na temat postępowania
z pęcherzami

Uciska, obciera i piecze: Pęcherz na stopie jest uciążliwy i może być bardzo bolesny. Jak możliwie szybko pozbyć się pęcherza, co zrobić, aby złagodzić ból, a czego lepiej unikać przy postępowaniu z pęcherzami, dowiesz się tutaj.

Czy mogę przekłuć pęcherz?

Nawet jeśli pokusa, by złagodzić ucisk na pęcherz jest duża, nie powinno się go celowo przekłuwać. Pęcherz rozwija się bowiem, aby chronić skórę leżącą poniżej. Wypełniony wysiękiem pęcherz chroni przed zanieczyszczeniami i infekcjami oraz łagodzi nacisk.

Plastry na pęcherze zapobiegają perforacji pęcherza i jego powiększeniu spowodowanemu przez nacisk.

Co zrobić, gdy pęcherz rośnie?

Niezabezpieczony odpowiednio wcześnie plastrem pęcherz może pęknąć pod wpływem tarcia lub nacisku. W takim przypadku nigdy nie wycinaj skóry stanowiącej osłonę pęcherza, aby nie doprowadzić do powstania otwartej rany
i zapalenia. Oczyść miejsce środkiem do dezynfekcji lub jeśli nie masz go pod ręką – czystą wodą lub solanką, a następnie osłoń plastrem.

Czy podczas gojenia pęcherz powinien mieć zapewniony dostęp powietrza?

Nie, a co więcej – rana powinna mieć zapewnione wilgotne środowisko. COMPEED® Plastry na pęcherze z technologią hydrokoloidową zapewniają wilgotne środowisko, dzięki któremu wspomagają i przyspieszają gojenie się rany.

Czy można leczyć pęcherze maścią?

Nieodpowiednie postępowanie z maścią może prowadzić do rozwinięcia się stanu zapalnego.

Kiedy wybrać się do lekarza?

Gdy pęcherz jest bardzo duży, a także gdy nie goi się w ciągu tygodnia oraz w przypadku gdy rozwinie się silny stan zapalny (utworzy się żółtawy płyn), należy zasięgnąć opinii lekarza pierwszego kontaktu.

Osoby chore na cukrzycę przed użyciem powinny zasięgnąć porady lekarza.

Odpowiednie obuwie w przypadku pęcherza

Jeśli na stopach pojawiły się już pęcherze, należy zrezygnować z noszenia niewygodnego obuwia. Nowe buty, wysokie obcasy oraz te buty, które spowodowały powstanie pęcherzy, powinny zostać w szafie. Wybierz obuwie, które nie uciska ani nie obciera. Również skarpetki powinny być wygodne i najlepiej cienkie, aby uniknąć powstawania fałdek, a przez to nowych miejsc ucisku.

Postępowanie z pęcherzami przy użyciu plastrów

Jeśli na stopie utworzy się pęcherz, należy zareagować jak najszybciej, aby zminimalizować powikłania:

  • Z plastrem na pęcherze COMPEED® można zapobiec powstaniu pęcherza.
  • Jeśli już doszło do powstania pęcherza, można uniknąć jego dalszego rozwoju, ponieważ COMPEED® wyścieła i chroni go, nie zsuwa się i utrzymuje się na skórze do 72% dłużej niż tradycyjny plaster*.
  • Technologia hydrokoloidowa zapewnia optymalne środowisko gojenia się a rany i natychmiast łagodzi ból. W ten sposób plastry na pęcherze Compeed przyczyniają się do szybkiego procesu gojenia rany.
  • Ponadto plaster jest wodoodporny i chroni ranę przed bakteriami i brudem.

* Źódło: Steinkraus V. 2008, Randomized, Evaluator-Blind, Parallel Group, Clinical Study to Evaluate the Efficacy of COMPEED® Blister Plaster vs. Traditional Universal Plaster in the Treatment of Foot Blisters.

Tutaj dowiesz się, jak zapobiegać powstawaniu pęcherzy.