Skip to main content

Pęcherz na stopie

Tak powstaje i goi się pęcherz | Compeed®

Kto tego nie zna? Wystarczą nowe buty, dłuższa wędrówka lub wieczorna impreza w butach na obcasach i nagle pojawia się piekący ból stopy i tworzą się bolesne otarcia, które mogą rozwinąć się w pęcherz.

Czym dokładnie jest pęcherz?

Pęcherze powstają wówczas, kiedy pod jedną z warstw skóry dochodzi do tworzenia się wypełnionej płynem jamy. Większość pęcherzy powstaje w wyniku tarcia pomiędzy skórą a tkaniną (np. skarpetką lub butem).

Pęcherze na stopie tworzą się bardzo szybko. Może jednak minąć kilka dni, zanim się zagoją. Jeśli pęcherz się otworzy, może dojść do zapalenia, które spowoduje, że zmiana będzie jeszcze bardziej bolesna. Im głębsza jest warstwa skóry, w której utworzył się pęcherz, tym bardziej jest on bolesny i dłużej się goi.

W większości przypadków pęcherze na stopach przechodzą 5 etapów i goją się w ciągu 7 dni:

Objawy i proces tworzenia się pęcherzy na stopach

  1. Obtarcie przy chodzeniu. Na skutek ucisku, ciepła, wilgoci i tarcia skóra staje się zaczerwieniona i podrażniona.
  2. Tworzenie się pęcherza. Gdy tarcie ustaje, wierzchnie warstwy skóry oddzielają się od leżących głębiej. Powstała jamka wypełnia się płynem surowiczym.
  3. Otwarta rana. Otarcie pęcherza prowadzi do otwartej rany, która może ulec zakażeniu.
  4. Tworzenie strupa. Rana wysycha, tworzy się strup. Wstrzymane zostaje powstawanie nowych komórek, niezbędnych do gojenia się rany. W efekcie komórki muszą rozmiękać w głębszych warstwach, a proces gojenia skóry jest wolniejszy.
  5. Gojenie. Jeśli doszło do utworzenia strupa, wówczas na tym etapie oddziela się on od rany. Od tej chwili pęcherz jest całkowicie zagojony, powstała nowa tkanka.

Zastosuj plaster na pęcherze COMPEED®, z technologią hydrokoloidową można przyspieszyć ten proces.

Jakie są przyczyny pęcherzy na stopach?

Pęcherz na stopie tworzy się wówczas, kiedy na określone miejsce na skórze działa zbyt duże tarcie. Ciepło i wilgoć dodatkowo pobudzają proces tworzenia się pęcherza. W ten sposób buty, które nie zostały jeszcze rozchodzone, lub są za duże czy za wąskie, mogą sprawić, że warstwy skóry oddzielą się od siebie i powstanie wypełniona płynem jamka. Również źle dopasowane, zbyt duże lub pomarszczone skarpety mogą doprowadzić do powstania pęcherzy. Prawdopodobieństwo powstania pęcherzy zwiększa się dodatkowo podczas długich wędrówek lub uprawiania sportu. Również zniekształcenia stóp, jak na przykład halluksy, mogą sprzyjać pojawianiu się pęcherzy.

Co robić w przypadku pęcherza na stopie?

Czy mogę przekłuć pęcherz? Jak najlepiej z nim postąpić? Tutaj dowiesz się więcej na temat „Pęcherz na stopie – leczenie?”.

Dowiedz się, jak możesz skutecznie zapobiegać powstawaniu pecherzy.