Skip to main content

Plaster hydrokoloidowy

COMPEED® stosuje metodę gojenia ran
w wilgotnym środowisku

Pierwotnie stosowana w medycynie do leczenia skaleczeń technologia hydrokoloidowa szybko znalazła zastosowanie w powszechnym użyciu. Do czego służy, czym różni się od metody gojenia ran w suchym
środowisku i dlaczego pęcherze na stopach goją się szybciej w wilgotnym środowisku, dowiesz się tutaj!

Metody gojenia ran – porównanie

1. Metoda gojenia ran w suchym środowisku

 • Tradycyjny plaster, bandaż lub opatrunek zakrywa i osusza ranę podczas gojenia (gojenie rany w suchym środowisku).
 • Sprzyja to tworzeniu się twardego strupa z zaschniętej krwi; pod strupem zachodzą procesy regeneracji.
 • Komórki niezbędne do regeneracji, tj. komórki nabłonka, wzrastają wolniej w suchym środowisku, przez co leczenie jest  spowolnione.
 • Na koniec strup odpada i może dojść do utworzenia się blizny.

Suche środowisko rany: wzrost komórek nablonka zostaje spowolniony.

2. Metoda gojenia ran w wilgotnym środowisku

Cel to zagojenie rany!

 • Plaster COMPEED® okrywa ranę i dzięki hydrokoloidowej technologii zapewnia jej wilgotne środowisko (gojenie ran w wilgotnym środowisku).
 • Dzięki metodzie gojenia ran w wilgotnym środowisku nie dochodzi do tworzenia się strupa i zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia blizn.
 • Komórki nablonka, niezbędne do gojenia rany, mają w ciepłym i wilgotnym środowisku lepsze warunki do rozwoju. Przyspiesza to proces gojenia.
 • Wniosek: wilgotne środowisko wspomaga gojenie się ran i zmniejsza ryzyko powstania blizn.

Wilgotne środowisko rany: pobudzony wzrost komórek nablonka.

Czym jest technologia hydrokoloidowa?

Działanie plastrów hydrokoloidowych opiera się na metodzie gojenia ran w wilgotnym środowisku. Plastry zawierają aktywny żel (cząsteczki hydrokoloidowe), który absorbuje wysięk z rany. Aktywny żel wiąże wysięk z rany i martwe komórki. Nadmierny wysięk zostaje odprowadzony na zewnątrz i odparowany dzięki aktywnie oddychającej wierzchniej warstwie plastra. Połączenie cząsteczek hydrokoloidowych i semiokluzyjnej wierzchniej warstwy pomaga regulować utrzymanie wilgotności w środowisku rany. Plaster hydrokoloidowy tworzy ponadto ochronną „poduszkę” okrywającą uszkodzoną tkankę. Zapobiega w ten sposób obciążeniu naciskiem oraz zanieczyszczeniu rany i wspomaga jej szybkie gojenie.

Jak działają plastry COMPEED®?

Działanie hydrokoloidowych plastrów COMPEED® opiera się na metodzie gojenia ran w wilgotnym środowisku, dzięki czemu zapewnione są lepsze warunki do szybkiej regeneracji. Plastry na pęcherze pokrywają uszkodzoną skórę (pęcherz) niczym druga skóra, nie przyklejając się do powierzchni rany. Są ponadto wodoodporne i izolują przed przedostaniem się brudu i bakterii.

 • Cząsteczki hydrokoloidowe (Aktywny Żel) zawarte w plastrze wchaniają nadmiar wysięku.
 • Plaster tworzy ochronną „poduszkę” ponad uszkodzoną tkanką, zapewniając długotrwałą ulgę od ucisku.
 • „Osłonka” chroni ranę i utrzymuje ją w wilgotnym środowisku – bez zaklejania jej.
 • Wierzchnią warstwę plastra tworzy semiokluzyjna warstwa poliuretanu, która umożliwia odparowywanie nadmiaru wysięku na zewnątrz i zatrzymuje jedynie tę jego część, która jest niezbędna w procesie gojenia się rany.
 • Dzięki temu COMPEED® zapewnia lepsze warunki do szybkiego gojenia się pęcherzy i zmniejsza prawdopodobieństwo powstania blizn.

Poznaj produkty COMPEED®.