Skip to main content

Postępowanie w przypadku popękanych pięt / popękanej skóry stóp

Informacje i porady na temat pęknięć w okolicy pięt

Popękane pięty nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale mogą też być bolesne. Tutaj znajdziesz więcej informacji o przyczynach popękań i o tym, jak im przeciwdziałać.

Jak powstają pęknięcia?

Początkowo można zauważyć nieszkodliwe białe bruzdy na pięcie. Powstają one najczęściej w przypadku zbyt suchej skóry, ale czasem też jako reakcja na zimno  lub  długotrwałą nadmierną wilgotność skóry. Jeśli jednak pozostawi się je bez odpowiedniej pielęgnacji, wówczas na skutek działania nawet niewielkiej siły, obciążenia czy ucisku mogą popękać, tworząc głęboko sięgające, krwawiące szczeliny.

Jeśli doszło do tej fazy, obciążenie pięty bez nieprzyjemnego bólu jest niemal niemożliwe, ponieważ brzegi skóry zostają od siebie odciągnięte na skutek zwiększonego napięcia. Do tych głębokich ran mogą dotrzeć bakterie i doprowadzić do zakażenia.

Jak uniknąć pękania pięt?

Nawet jeśli skóra pękających pięt jest podobna do odcisku, używanie w tym przypadku pilnika lub pumeksu nie jest wskazane, a nawet może być niebezpieczne. Pocieranie skóry pilnikiem sprawi, że stopa będzie tylko bardziej podrażniona, a zranienia pogorszą się, zwiększając ryzyko zapalenia.

  1. Kąpiele stóp. Kąpiel stóp z dodatkiem rumianku lub olejku drzewa herbacianego pomoże ukoić bolące stopy i krótkotrwale rozmiękczy naskórek.
  2. Maści. Wczesne użycie nawilżających kosmetyków może zatrzymać powstawanie pęknięć u podstaw problemu. Stosuj krem na bazie mocznika – najlepiej przynajmniej dwa razy dziennie.
  3. COMPEED® Krem na noc na popękaną skórę – intensywny krem na pękające pięty, zawiera 10% mocznika, aby stymulować regenerację skóry i utrzymywać wilgotność. Krem może być stosowany o każdej porze dnia, najskuteczniejsze działanie przyniesie jednak nakładanie go na noc. 92%* osób biorących udział w teście potwierdziło poprawę wyglądu pięt już po pierwszej nocy stosowania. Krem regeneruje popękaną skórę w ciągu czterech tygodni**.

Jeśli pęknięcie stanie się bolesne lub rozwinie się stan zapalny, należy zwrócić się do lekarza lub profesjonalnego podologa bądź pedikiurzystki.

* Test został przeprowadzony na grupie 231 kobiet, spośród których 93 dotyczył problem pękających pięt (Włochy i Niemcy, 2005 r.)

** Na podstawie badań klinicznych kremu o porównywalnym składzie.