Skip to main content

Usuwanie zrogowaciałego naskórka i dalsze postępowanie

Przyczyny zrogowaceń i praktyczne porady

Zrogowacenia są zjawiskiem całkowicie normalnym. Chronią nasze ręce i stopy przed uciskiem i otarciami. Jednak zgrubiałe zrogowacenia mogą powodować ból i są często uznawane za nieestetyczne. Tutaj znajdziesz informacje na temat zrogowaceń i sposobów ich pozbycia się.

Czym są zrogowacenia i jakie mają funkcje?

Zrogowacenia powstają między innymi w wyniku długotrwałego ucisku na jedno określone miejsce. Skóra produkuje zwiększoną ilość nowych komórek, prowadząc do powstania warstwy obumarłych starych komórek. Dzięki tej warstwie ciało chroni się przed zwiększonym naciskiem i otarciami.

Odciski i zrogowacenia powstają z tych samych przyczyn. W obydwu przypadkach następuje stwardnienie skóry wskutek nacisku i tarcia. Najważniejszą różnicą pomiędzy nimi jest to, że odciski stanowią głębsze, odgraniczone stwardnienia, podczas gdy zrogowacenia znajdują się na większej powierzchni skóry i dotyczą jedynie jej wierzchnich warstw.

Przyczyny zrogowaceń

Zrogowacenia znajdują się z reguły na śródstopiu lub piętach. Są żółte lub ciemnobrązowe. Ich przyczyną mogą być wysokie obcasy, spędzanie długiego czasu w pozycji stojącej czy duża nadwaga. Same zrogowacenia nie są szkodliwe, jednak z biegiem czasu mogą stać się bolesne i powodować inne problemy.

Usuwanie zrogowaceń tak to się robi!

  1. Do usunięcia zrogowaceń użyj pilnika do stóp. Jest tak zbudowany, że jedna ze stron służy do ścierania zrogowaceń, druga natomiast do wygładzania startej powierzchni. Pilnik do stóp powinien być używany wyłącznie do suchej skóry, ponieważ po rozmoczeniu można zetrzeć nim zbyt dużo naskórka.
  2. Ponieważ pilnik stosuje się tylko na sucho, jako alternatywę pod prysznicem możesz używać pumeksu.
  3. Jeśli utworzone zrogowacenia już powodują ból, polecamy użyć plastra ochronnego, np. COMPEED®średnie Plastry na zrogowacenia – średnie. Natychmiast łagodzą ból i ucisk, a aktywny żel w plastrze i zmiękcza zrogowacenia. Delikatnie, ale skutecznie usuwa zrogowacenia.
  4. Przy uporczywych zrogowaceniach oraz w przypadku zrogowaceń w bardzo wrażliwych miejscach, np. na bliznach, polecamy udać się do podologa lub pedikiurzystki.