Pęcherze

Jak zapobiegać powstawaniu pęcherzy spowodowanych noszeniem nowych butów oraz leczyć te, które już się utworzyły

3 min przeczytane
Jak zapobiegać powstawaniu pęcherzy spowodowanych noszeniem nowych butów oraz leczyć te, które już się utworzyły Jak zapobiegać powstawaniu pęcherzy spowodowanych noszeniem nowych butów oraz leczyć te, które już się utworzyły Jak zapobiegać powstawaniu pęcherzy spowodowanych noszeniem nowych butów oraz leczyć te, które już się utworzyły

Pęcherze na stopach to najgorszy koszmar. Mogą wyskoczyć w każdej chwili i zmienić każdy kolejny krok w torturę. Mimo że zazwyczaj są małe, mają również niezwykłą zdolność do poważnego zakłócania pracy, aktywności fizycznej, wakacji czy szczególnych wydarzeń. Czytaj dalej, aby poznać najskuteczniejsze sposoby zapobiegania pęcherzom.

Jak powstają pęcherze?

Większość pęcherzy powstaje, gdy skóra przez dłuższy czas ociera się o materiał butów lub skarpetek. Uszkodzona górna warstwa skóry oddziela się od niżej położonych warstw, a w powstałej przestrzeni gromadzi się płyn, tworzący pod skórą zwartą bańkę — budzący grozę pęcherz. Pęcherze powstają bardzo szybko, ale ich gojenie może potrwać kilka dni — a jeżeli się otworzą, może dojść do ich zakażenia, co jeszcze bardziej nasila ból.

Do powstawania pęcherzy na stopach najczęściej dochodzi latem, ponieważ w gorące, wilgotne dni stopy mają tendencję do puchnięcia z powodu zatrzymywanej wody, co z kolei powoduje, że buty obciskają stopy w niektórych miejscach. Poza tym latem stopy bardziej się pocą. Opuchlizna i pot to niebezpieczna kombinacja, która sprzyja otarciom stóp.

Polecany dla Ciebie
Pęcherze

Jak leczyć pęcherze na stopach – małe kompendium wiedzy

Sytuacji sprzyjających powstawaniu pęcherzy jest zresztą wiele. Przy źle dopasowanych butach aktywności takie jak bieganie, fitness, a nawet gra w golfa, czy praca w ogrodzie, mogą prowadzić do powstawania bolesnych pęcherzy z powodu wielokrotnie powtarzanych ruchów. Są one częstą zmorą miłośników pieszych wędrówek — zwłaszcza gdy wilgotne skarpetki potęgują tarcie w butach turystycznych. Każda aktywność, która wymaga dużo chodzenia, na przykład wizyta w parku rozrywki z rodziną czy dzień zakupów, może zakończyć się porażką z powodu butów, które są bardziej szykowne, niż wygodne. Wieczór na mieście? Nie chcesz obudzić się z bolącymi pęcherzami następnego ranka. Wkrótce wybierasz się na długie wakacje? Uważaj! Całe to chodzenie i zwiedzanie może dać poczucie bliskości z kulturą, ale również prowadzić do bólu całych stóp.

Zapobieganie pęcherzom powstającym przy chodzeniu w nowych butach

Aby zapobiegać pęcherzom, zanim jeszcze się pojawią, ważne jest utrzymywanie stóp w dobrej kondycji. Nadmiernie sucha skóra jest bardziej podatna na podrażnienia niż skóra zdrowa, dlatego spróbuj stosować krem do stóp każdej nocy przed snem. Innym sposobem unikania pęcherzy jest noszenie dobrze dopasowanych butów i wygodnych skarpetek. Możesz także wypróbować wkładki do butów. Jeżeli masz przed sobą długi dzień chodzenia lub aktywności fizycznej, lub chcesz rozchodzić nową parę butów, możesz również chronić stopy przy pierwszych oznakach zaczerwienienia lub podrażnienia, korzystając ze sztyftu przeciw pęcherzom lub plastrów na pęcherze.

Jak leczyć pęcherze

Gdy utworzył się pęcherz, należy szybko go opatrzyć, aby zminimalizować ból i zapobiec zakażeniu. Jeżeli pęcherz nie zostanie odpowiednio opatrzony, można narazić się na ryzyko zakażenia lub spowolnić proces gojenia.

Po delikatnym oczyszczeniu problematycznego miejsca nałóż specjalistyczny plaster na pęcherze, aby odizolować pęcherz od szkodliwego nacisku i tarcia i ochronić ranę przed bakteriami i brudem. Staraj się nie nosić niczego, co drażni okolicę pęcherza. Najlepiej nie przebijać pęcherza, ale jeżeli już się otworzy, należy delikatnie oczyścić go wodą z łagodnym mydłem, w razie możliwości wymoczyć stopy przez 10 minut w wodzie z solą, a następnie zakryć pęknięty pęcherz świeżym, specjalistycznym plastrem na pęcherze. Pęcherze mogą zepsuć Ci dzień, ale jeżeli masz pod ręką sztyft przeciw pęcherzom lub plastry na pęcherze COMPEED, możesz go jeszcze ocalić i iść dalej.