Porady dotyczące radzenia sobie z haluksami Porady dotyczące radzenia sobie z haluksami Porady dotyczące radzenia sobie z haluksami
Paluch koślawy (haluks)

Porady dotyczące radzenia sobie z haluksami

Pielęgnacja palucha koślawego

Paluch koślawy to schorzenie charakteryzujące się odchyleniem kości w bocznej części stopy. Paluchy koślawe, inaczej haluksy, mogą być skrajnie bolesne i niekomfortowe. W dalszej części tej strony znajdują się porady dotyczące sposobów radzenia sobie z tą dolegliwością, ograniczenia jej rozwoju i łagodzenia bólu.

Haluks

Sposoby na haluksy, czyli jak leczyć paluch koślawy?

Przeczytaj artykuł

Paluch koślawy (haluks) - Często zadawane pytania

Co to są haluksy?

Haluksy są to twarde zgrubienia na stawie dużego palca stopy. Mogą one być niezwykle bolesne.

Jak leczyć haluksy?

Jedynym sposobem trwałego usunięcia haluksów jest zabieg chirurgiczny. Na szczęście można zminimalizować tarcie i ucisk w stwardniałym miejscu. Plastry Compeed na halluksy chronią skórę przed dalszym tarciem, zapewniając natychmiastowe zmniejszenie nacisku i utwardzanie skóry.

Jak można zapobiec haluksom?

Pielęgnacja i dbanie o stopy mogą spowolnić rozwój haluksów. Należy nosić dobrze dopasowane obuwie, zwłaszcza w okolicach palców u stóp i ich stawów, aby unikać zbędnego nacisku. Przed założeniem eleganckiego obuwia należy ochronić podatny obszar, aby zminimalizować nacisk.

Jak powstają haluksy?

Haluksy mogą powstać w wyniku skierowanego do wewnątrz nacisku na palce stóp, które są zwrócone do środka stopy, gdy na staw działa siła wypychająca go na zewnętrz. Ciasne i niewygodne obuwie może również pogorszyć ten stan.

Haluksy mogą być również spowodowane innymi pierwotnymi chorobami. W razie wątpliwości należy się skonsultować z lekarzem.