Pęcherze 3 min przeczytane

Jak zapobiegać powstawaniu pęcherzy podczas pieszych wędrówek

Jak zapobiegać powstawaniu pęcherzy podczas pieszych wędrówek Jak zapobiegać powstawaniu pęcherzy podczas pieszych wędrówek Jak zapobiegać powstawaniu pęcherzy podczas pieszych wędrówek

Nic nie może się równać pieszym wędrówkom w pięknych okolicznościach przyrody. Piękno natury, świeże powietrze, cisza i spokój — wszystko, czego trzeba do wspaniałej przygody. Jednak nie wszystkie wędrówki są takie same, a grunt to przygotowanie. Jego częścią jest wyznaczenie trasy, spakowanie mapy, wody i jedzenia oraz zaopatrzenie się w kilkach warstw lekkich ubrań. Jeżeli jesteś prawdziwym pasjonatem, możesz nawet chcieć pospacerować z plecakiem po najbliższej okolicy, tak dla wprawy. Po tym wszystkim będziesz gotowy, by wyruszyć w drogę, ale co z Twoimi stopami?

Marsz przez las w trakcie wymagającej wyprawy jest balsamem dla duszy, ale zdecydowanie nie dla Twoich stóp. Uraz może zrujnować całą wycieczkę — Tobie i wszystkim pozostałym uczestnikom. Jednym z najbardziej powszechnych urazów stóp podczas pieszych wędrówek jest pęcherz. Może się wydawać, że to drobiazg, ale nie należy go lekceważyć. Zignorowanie pęcherza na palcu u nogi czy też w innych rejonach stopy spowoduje tylko, że ból będzie się nasilał.

Zapobieganie pęcherzom powstającym podczas pieszych wędrówek

Nie martw się — jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec powstawaniu pęcherzy na nogach. Pierwszą i najważniejszą z nich jest wybór właściwych butów do wędrówek, dopasowanych do Twojej stopy i rodzaju wyprawy. Dobre dopasowanie jest kluczowe przy poszukiwaniu butów do pieszych wędrówek. Palce powinny mieć dużo swobody, a kostki powinny być dobrze podparte. But powinien dobrze dolegać do śródstopia, a pięta nie może się w nim przesuwać. Ślizgająca się pięta jest główną przyczyną powstawania pęcherzy podczas pieszej wędrówki. Przymierzając buty do wędrówek, zawsze miej na nogach skarpetki w których chodzisz na piesze wycieczki, aby dokładnie odwzorować komfort i dopasowanie. Zalecamy stosowanie specjalistycznych syntetycznych skarpetek z oddychającej tkaniny, która odprowadza wilgoć. Upewnij się, że skarpetki są dobrze dopasowane i nie ześlizgują się ze stóp podczas chodzenia.

Buty do pieszych wędrówek są dostępne w różnorodnych stylach, krojach i materiałach, a najlepsza kombinacja zależy jedynie od rodzaju przemierzanego terenu. Dlatego opowiedz sprzedawcy o swoich planach wędrówkowych, abyś mógł uzyskać najlepszą poradę. Gdy znajdziesz odpowiednią parę, daj sobie wystarczająco dużo czasu, aby odpowiednio rozchodzić nowe obuwie. Równie ważne w zapobieganiu pęcherzom jest utrzymanie suchości stóp; warto zapakować dwie lub trzy zapasowe pary skarpetek, aby można je było zmienić w przypadku kontaktu stóp z wodą.

Polecany dla Ciebie
Pęcherze

Jak leczyć pęcherze powstające podczas pieszych wędrówek

Chociaż prawdopodobnie starasz się, aby Twój plecak był jak najlżejszy, nie zapomnij o zabraniu apteczki pierwszej pomocy, w której powinien znaleźć się sztyft przeciw pęcherzom, specjalistyczne plastry na pęcherze, materiał chłonny (np. gaza) oraz środek dezynfekujący. Jeżeli pęcherz się utworzy, będziesz chciał szybko zadziałać, aby zapobiec niepotrzebnym opóźnieniom i dyskomfortowi. Gdy pęcherz pękł i zmienił się w ranę, należy ją oczyścić środkiem dezynfekującym, osuszyć materiałem chłonnym i zakryć specjalistycznym plastrem na pęcherze. Jeżeli pęcherz wciąż jest cały, należy przykleić specjalistyczny plaster na pęcherze bezpośrednio na problematyczny obszar. Nie należy ulegać pokusie przebicia pęcherza, ponieważ wiąże się to z ryzykiem zakażenia rany. Dzięki powyższym wskazówkom będziesz mógł ochronić stopy przed pęcherzami na pięcie, palcach czy śródstopiu podczas kolejnej wędrówki.