Pęcherze

Jak zapobiegać powstawaniu pęcherzy podczas pieszych wędrówek

3 min przeczytane
Jak zapobiegać powstawaniu pęcherzy podczas pieszych wędrówek Jak zapobiegać powstawaniu pęcherzy podczas pieszych wędrówek Jak zapobiegać powstawaniu pęcherzy podczas pieszych wędrówek

Nic nie może się równać pieszym wędrówkom w pięknych okolicznościach przyrody. Piękno natury, świeże powietrze, cisza i spokój — wszystko, czego trzeba do wspaniałej przygody. Jednak nie wszystkie wędrówki są takie same, a grunt to przygotowanie. Jego częścią jest wyznaczenie trasy, spakowanie mapy, wody i jedzenia oraz zaopatrzenie się w kilkach warstw lekkich ubrań. Jeżeli jesteś prawdziwym pasjonatem, możesz nawet chcieć pospacerować z plecakiem po najbliższej okolicy, tak dla wprawy. Po tym wszystkim będziesz gotowy, by wyruszyć w drogę, ale co z Twoimi stopami?

Marsz przez las w trakcie wymagającej wyprawy jest balsamem dla duszy, ale zdecydowanie nie dla Twoich stóp. Uraz może zrujnować całą wycieczkę — Tobie i wszystkim pozostałym uczestnikom. Jednym z najbardziej powszechnych urazów stóp podczas pieszych wędrówek jest pęcherz. Może się wydawać, że to drobiazg, ale nie należy go lekceważyć. Zignorowanie pęcherza na palcu u nogi czy też w innych rejonach stopy spowoduje tylko, że ból będzie się nasilał.

Zapobieganie pęcherzom powstającym podczas pieszych wędrówek

Nie martw się — jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec powstawaniu pęcherzy na nogach. Pierwszą i najważniejszą z nich jest wybór właściwych butów do wędrówek, dopasowanych do Twojej stopy i rodzaju wyprawy. Dobre dopasowanie jest kluczowe przy poszukiwaniu butów do pieszych wędrówek. Palce powinny mieć dużo swobody, a kostki powinny być dobrze podparte. But powinien dobrze dolegać do śródstopia, a pięta nie może się w nim przesuwać. Ślizgająca się pięta jest główną przyczyną powstawania pęcherzy podczas pieszej wędrówki. Przymierzając buty do wędrówek, zawsze miej na nogach skarpetki w których chodzisz na piesze wycieczki, aby dokładnie odwzorować komfort i dopasowanie. Zalecamy stosowanie specjalistycznych syntetycznych skarpetek z oddychającej tkaniny, która odprowadza wilgoć. Upewnij się, że skarpetki są dobrze dopasowane i nie ześlizgują się ze stóp podczas chodzenia.

Buty do pieszych wędrówek są dostępne w różnorodnych stylach, krojach i materiałach, a najlepsza kombinacja zależy jedynie od rodzaju przemierzanego terenu. Dlatego opowiedz sprzedawcy o swoich planach wędrówkowych, abyś mógł uzyskać najlepszą poradę. Gdy znajdziesz odpowiednią parę, daj sobie wystarczająco dużo czasu, aby odpowiednio rozchodzić nowe obuwie. Równie ważne w zapobieganiu pęcherzom jest utrzymanie suchości stóp; warto zapakować dwie lub trzy zapasowe pary skarpetek, aby można je było zmienić w przypadku kontaktu stóp z wodą.

Polecany dla Ciebie
Pęcherze

Jak leczyć pęcherze powstające podczas pieszych wędrówek

Chociaż prawdopodobnie starasz się, aby Twój plecak był jak najlżejszy, nie zapomnij o zabraniu apteczki pierwszej pomocy, w której powinien znaleźć się sztyft przeciw pęcherzom, specjalistyczne plastry na pęcherze, materiał chłonny (np. gaza) oraz środek dezynfekujący. Jeżeli pęcherz się utworzy, będziesz chciał szybko zadziałać, aby zapobiec niepotrzebnym opóźnieniom i dyskomfortowi. Gdy pęcherz pękł i zmienił się w ranę, należy ją oczyścić środkiem dezynfekującym, osuszyć materiałem chłonnym i zakryć specjalistycznym plastrem na pęcherze. Jeżeli pęcherz wciąż jest cały, należy przykleić specjalistyczny plaster na pęcherze bezpośrednio na problematyczny obszar. Nie należy ulegać pokusie przebicia pęcherza, ponieważ wiąże się to z ryzykiem zakażenia rany. Dzięki powyższym wskazówkom będziesz mógł ochronić stopy przed pęcherzami na pięcie, palcach czy śródstopiu podczas kolejnej wędrówki.