Pęcherze

Nie pozwól, aby pęcherze od nowych butów zrujnowały Twój wielki dzień

6 min przeczytane
Nie pozwól, aby pęcherze od nowych butów zrujnowały Twój wielki dzień Nie pozwól, aby pęcherze od nowych butów zrujnowały Twój wielki dzień Nie pozwól, aby pęcherze od nowych butów zrujnowały Twój wielki dzień

Wreszcie nadszedł ten dzień. Wesele, zjazd koleżeński w dawnej szkole, impreza lub pierwszy dzień w nowej pracy — tak czy inaczej… to już dziś! Za Tobą wiele przygotowań. Zakup nowego stroju, parę dodatkowych sesji na siłowni, a nawet nowa fryzura. Po wielu dniach spędzonych na bieganiu po sklepach udało Ci się nawet znaleźć idealną parę nowych butów. Nie są przesadnie eleganckie, ani zbyt swobodne, a do tego wyglądają świetnie w połączeniu z nową kreacją. Dzięki nim kroczysz dumnie i czujesz się jak milion dolarów. W tych butach nic Cię nie zatrzyma. Jesteś w pełnej gotowości na tę wielką okazję. Co mogłoby pójść nie tak?

No cóż — niestety, nowiutkie, piękne buty bardzo często idą w parze z równie nowiutkim, aczkolwiek bolesnym pęcherzem. A może się on utworzyć bardzo szybko. Wiemy co myślisz: Dlaczego ja? Dlaczego właśnie dziś? Cóż, nowe buty często należy rozchodzić, aby mogły dopasować się do stóp. Nacisk i tarcie, które zachodzi pomiędzy wnętrzem nowego buta a stopą, jest przyczyną tego bolesnego, irytującego pęcherza — a to może zrujnować każdy wyjątkowy dzień.

Wyobraź sobie, że to dzień Twojego ślubu. Chcesz błyszczeć ze szczęścia, witać wszystkich gości z uśmiechem i tańczyć z partnerem całą noc, otoczona przez rodzinę i przyjaciół, ale odkąd dokucza Ci pęcherz, każdy krok jest torturą. Zwykły plaster, który ciocia znalazła w torebce, po prostu nie spełnia zadania na Twojej stopie. Siedzisz przy stole, patrząc, jak wszyscy goście tańczą, i żałujesz, że nie masz zapasowej pary stóp.

Nacisk i tarcie, które zachodzi pomiędzy wnętrzem nowego buta a stopą, jest przyczyną tego bolesnego, irytującego pęcherza — a to może zrujnować każdy wyjątkowy dzień.
Polecany dla Ciebie
Pęcherze

Jak zapobiegać powstawaniu pęcherzy spowodowanych noszeniem nowych butów oraz leczyć te, które już się utworzyły

Albo wyobraź sobie, że to Twój pierwszy dzień w nowej pracy. Chcesz od samego początku wykazać się energią i gotowością do działania, ale jest dopiero 9:30, a już masz pęcherz na stopie. Twój nowy szef oprowadza Cię po biurze, a ból lewej stopy niemal uniemożliwia Ci funkcjonowanie. Coraz trudniej jest ukryć grymas bólu na twarzy; trudno jest uśmiechać się do wszystkich nowych kolegów i koleżanek, a jeszcze trudniej skupić się na bieżących zadaniach. W dniu, w którym powinnaś dawać z siebie wszystko, najchętniej zdjęłabyś but, schowała się w toalecie i poczekała, aż będzie można wracać do domu.

Wszyscy to znamy. Zamiast przemierzać świat lekkim krokiem, siedzisz z boku i zmagasz się z bólem. Nie witasz się z ludźmi, nie nawiązujesz nowych znajomości, nie uśmiechasz się — po prostu nie jesteś sobą! Pęcherze na stopach mogą zmienić niesamowity dzień w bolesne rozczarowanie.

Co zrobić, aby zaradzić pęcherzom powstającym przy chodzeniu w nowych butach

Bez obaw. Sztyft przeciw pęcherzom i plastry na pęcherze pomogą zapobiec sytuacji, w której pęcherz znów mógłby zrujnować Twój wielki dzień. Gdy tylko poczujesz, że jakieś miejsce na stopie zaczyna być narażone na podrażnienie, natychmiast zastosuj sztyft przeciw pęcherzom, aby zmniejszyć tarcie — a jeżeli pęcherz już się utworzył, przyklej na niego plaster, aby złagodzić ból i ochronić ranę. To szybki i prosty sposób na ocalenie stóp i utrzymanie tempa. Tak więc gdy następnym razem nadarzy się specjalna okazja, która wymaga założenia nowych butów, nic Cię nie zatrzyma.

Źródła

Schnitzler P. Chemotherapy. 2019;64(1):1-7

Gaby AR. Alternative Medicine Review, 2006, Vol. 11 (2): 93-101