Często zadawane pytania Często zadawane pytania Często zadawane pytania
Compeed

Często zadawane pytania

01

Wszystkie produkty

1. Informacje ogólne

Czy plastry Compeed zawierają jakikolwiek z następujących składników: lateks / celofan / gluten?

Nie, zapewniamy, że nasze plastry nie zawierają lateksu, celofanu ani glutenu. Nasze plastry badano również z zastosowaniem standaryzowanych testów pod kątem działania uczulającego i drażniącego; wyniki tych testów są ujemne.

Czy opakowanie Compeed są jednorazowego użytku / biodegradowalne?

Obecnie nasze opakowania nie są biodegradowalne, ale w pełni rozumiemy konieczność stosowania opakowań przyjaznych dla środowiska, a nasze zespoły nieustannie pracują nad rozwiązaniami w tym zakresie. Wyrzucając opakowania, należy przestrzegać odpowiednich zasad postępowania z odpadami.

Czy plastry Compeed zawierają jakiekolwiek produkty pochodzenia zwierzęcego lub alkohol?

Żaden z opatrunków Compeed nie zawiera produktów pochodzenia zwierzęcego. Plastry Compeed są wyrobem wegańskim. Nie zawierają również alkoholu.

Czy plastry Compeed mają termin ważności? Gdzie można go znaleźć?

Termin ważności jest zapisany na pudełku, pod numerem partii.

Czy plastry są testowane na zwierzętach?

Nie, nasze plastry nie są testowane na zwierzętach.

Czy obowiązują jakiekolwiek ograniczania wiekowe związane ze stosowaniem plastrów Compeed?

Nie, plastry Compeed może stosować każdy, kto rozumie instrukcję użycia. Nie ma górnej granicy wieku.

Czy plastry Compeed zawierają jakąkolwiek substancję czynną?

Wszystkie nasze plastry, oprócz plastrów aktywnych na odciski, nie zawierają żadnej substancji czynnej. Plastry aktywne na odciski zawierają kwas salicylowy, który pomaga zmiękczyć odcisk.

W jakich temperaturach powinny być przechowywane plastry Compeed?

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, produkt powinien być przechowywany w temperaturze pokojowej (od 15°C do 25°C). Produkt można przechowywać przez krótki czas w temperaturze powyżej 30°C, ale nieprzekraczającej 40°C.

2. Opakowanie

Gdzie na produkcie/opakowaniu znajduje się kod partii?

Jest on nadrukowany na tylnej etykiecie opakowania z tworzywa sztucznego.

Czy mogę stosować plastry Compeed po upływie terminu ważności, jeśli opakowanie nie było otwierane?

Nie zalecamy stosowania plastrów Compeed po upływie terminu ważności.

3. Wskazania/przeciwwskazania

Czy plastry Compeed mogą być stosowane przez osoby chorujące na cukrzycę?

Nie, cukrzyca jest jednym z przeciwwskazań.
Cukrzyca może prowadzić do problemów z krążeniem oraz do uszkodzenia nerwów, co z kolei może powodować owrzodzenie kończyn lub nieprawidłowe gojenie ran. Dlatego osoby chorujące na cukrzycę powinny zachować szczególną ostrożność podczas leczenia. Chorym na cukrzycę odradzamy stosowanie plastrów Compeed bez konsultacji z lekarzem.

Czy plastry Compeed mogą być stosowane u osób po udarze lub z podobnymi problemami z układem krążenia?

Tak, nie ma przeciwwskazań dla osób po udarze lub z podobnymi problemami z układem krążenia. Jednak w razie wątpliwości związanych z nasileniem choroby, zalecamy konsultację z lekarzem.

Czy produkty Compeed mogą być stosowane przez kobiety w ciąży?

Plastry Compeed na pęcherze i na opryszczkę mogą być stosowane przez kobiety w ciąży. Jak zwykle w takich sytuacjach, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy się skonsultować z lekarzem.
Aktywne plastry Compeed na odciski zawierają kwas salicylowy jako substancję czynną, dlatego kobiety w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem.

Czy są jakiekolwiek przeciwwskazania do stosowania plastrów Compeed w okresie karmienia piersią?

Nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania plastrów w okresie karmienia piersią — nie dotyczy to aktywnych plastrów na odciski, które zawierają kwas salicylowy (choć nie przeprowadzano badań z udziałem kobiet karmiących) — pod warunkiem przestrzegania zaleceń zawartych we wskazaniach. Plastry nie powinny być stosowanie niezgodnie z przeznaczeniem (np. na pęcherze na piersiach). Plastry Compeed nie zawierają substancji czynnej (nie dotyczy to aktywnych plastrów na odciski).

02

Pęcherze

1. Informacje ogólne

Czym są pęcherze?

Pęcherze są to zmiany wypełnione płynem, które powstają w reakcji na wielokrotne tarcie o skórę. Peknięte pęcherze mogą być bardzo bolesne, a ich gojenie może trwać wiele dni.

Jak powstają pęcherze?

Pęcherze powstają w wyniku wielokrotnego tarcia i szorowania, często spowodowanego ciasnym lub źle dopasowanym obuwiem.

Jak leczyć pęcherze?

Leczenie pęcherzy może potrwać kilka dni. Jest ono skupione na zabezpieczaniu pęcherza przed dalszym obcieraniem. Zastosowanie plastra Compeed zapobiega dalszemu rozwojowi pęcherzy i natychmiast uśmierza ból.

Jak zapobiegać pęcherzom?

Osoby noszące buty powodujące pęcherze powinny zabezpieczyć stopy przed tarciem poprzez zastosowanie plastra COMPEED® na pęcherze. Założenie dwóch par cienkich skarpet podczas ćwiczeń również zapobiega powstawaniu pęcherzy.

Ile wynosi okres trwałości plastrów Compeed?

Okres trwałości zależy od rodzaju stosowanych plastrów:
Okres trwałości średniego plastra na pęcherze (×1, ×2, ×5, ×10), plastra na pęcherze na spodzie stopy/plastra na pęcherze na spodzie stopy dla sportowców, plastra na pęcherze na pięcie dla sportowców, małego plastra na pęcherze, plastra na pęcherze na palcach stóp, zestawu plastrów na pęcherze, wynosi 36 miesięcy od daty produkcji.
Okres trwałości plastra na opryszczkę wynosi 36 miesięcy od daty produkcji.
Okres trwałości produktów do pielęgnacji stóp — plastra na nagniotki, plastra na nagniotki pomiędzy palcami stóp, plastra na haluksy, plastra na odciski i dużego plastra na odciski wynosi 48 miesięcy od daty produkcji.

2. Stosowanie

Dlaczego plastry Compeed na pęcherze zmieniają kolor na biały?

Oznacza to, że plaster Compeed działa prawidłowo i przyspiesza gojenie.

Kiedy należy zastosować plaster Compeed?

Plaster należy nałożyć przy pierwszych oznakach otarcia, aby zapobiec powstaniu pęcherzy, oraz na istniejące pęcherze, aby uśmierzyć ból i przyspieszyć gojenie.

Czy trzeba wycisnąć pęcherz przed nałożeniem plastra Compeed?

Nie należy celowo wyciskać pęcherza, ale jeśli dojdzie do jego pęknięcia, należy go oczyścić wodą z łagodnym mydłem, namoczyć w kąpieli wodnej z solą przez 10 minut i przykryć ochronnym opatrunkiem, na przykład Compeed.

Co zrobić, gdy plaster odpadnie za wcześnie? Czy można go z powrotem przykleić?

Plaster jest przeznaczony tylko do jednorazowego użytku. Jeśli plaster odpadnie za wcześnie, nie należy go ponownie przyklejać. Należy wtedy przykleić nowy plaster Compeed.

Kiedy należy usunąć plaster na odciski Compeed?

Nie należy odklejać plastra na odciski zbyt wcześnie, ale zaczekać, aż jego krawędzie zaczną się odrywać. Można go wtedy delikatnie i łatwo zdjąć w kąpieli.

Jak długo należy nosić plaster Compeed na pęcherze?

Plaster powinien mocno przylegać przez kilka dni, co pozwoli skórze szybko się wygoić. Nie należy zdejmować plastra zanim jego krawędzie nie zaczną się odklejać.

Czy można przyciąć plaster Compeed do odpowiedniego rozmiaru?

Nie należy docinać plastrów Compeed, ponieważ spowoduje to nieprawidłowe przyleganie plastrów. Plastry mają optymalny kształt, który zapewnia najlepsze przyleganie. Zmiana tego kształtu spowoduje pogorszenie związanych z nim właściwości. Plastry są dostępne w różnych rozmiarach, w tym średnie plastry Compeed na pęcherze (na pięcie), małe plastry Compeed na pęcherze (po bokach stopy) i plastry Compeed na pęcherze na palcach stóp.

Czy sztyft Compeed przeciw pęcherzom można bezpiecznie stosować z kombinezonem neoprenowym?

Wiemy, że produkty smarne, np. zawierające wazelinę, powodują uszkodzenie neoprenu i należy ich unikać. Sztyft Compeed przeciw pęcherzom nie zawiera wazeliny ani produktów ropopochodnych. Zawiera on składniki pochodzenia roślinnego (głównie uwodorniony olej roślinny i alkohol stearylowy). Nie wiemy jednak, czy produkty te mogą również powodować uszkodzenie neoprenu.

Czy plastry Compeed są jednorazowego użytku, czy można ich używać wielokrotnie?

Plaster jest przeznaczony tylko do jednorazowego użytku. Jeśli plaster odpadnie za wcześnie, nie należy go ponownie przyklejać. Należy przykleić nowy plaster Compeed.

3. Wskazania/przeciwwskazania

Czy plaster Compeed można stosować na skaleczenia?

Takie zastosowanie nie jest zgodne z przeznaczeniem. Zaleca się zastosowanie standardowego wodoodpornego opatrunku składającego się z gazika zakrywającego ranę i plastra samoprzylepnego otaczającego ranę.

Co zrobić w przypadku dużych pęcherzy, na które plaster Compeed jest za mały?

W przypadku rozległych, otwartych pęcherzy, których nie zakryje plaster Compeed, zalecamy konsultację z lekarzem w sprawie doboru optymalnego leczenia.

Czy można zastosować plaster Compeed na pęknięty pęcherz?

Plaster Compeed na pęcherze można zastosować na etapie, gdy pęcherz jest pęknięty i powstaje rana. Plaster chroni przed zakażeniem, brudem i wodą, tworząc warunki sprzyjające gojeniu rany. Plastry Compeed należy zastosować po zdezynfekowaniu rany.

Czy można zastosować plaster Compeed na pęcherz z krwią?

Pęcherz z krwią jest to pęcherz, w którym doszło do przerwania naczynia krwionośnego pod powierzchnią skóry. Dlatego można go leczyć z zastosowaniem plastra Compeed tak samo, jak każdy inny pęcherz. Zalecamy jednak dokładną obserwację procesu gojenia pęcherza, a w razie wątpliwości skonsultowanie się z lekarzem.

4. Korzyści

Czy plastry Compeed na pęcherze są wodoodporne?

Tak, plastry Compeed na pęcherze są wodoodporne. Jednak kontakt z wodą i pływanie mogą pogorszyć przyleganie plastra. Woda przedostanie się tylko przez krawędzie plastra, a nie przez zewnętrzną powłokę. Jeśli przyleganie ulegnie zmniejszeniu, należy ostrożnie zdjąć plaster, rozciągając go powoli przy skórze i założyć nowy plaster.

Po jakim czasie plaster na pęcherze zaczyna działać?

Po nałożeniu plaster może natychmiast uśmierzyć ból i zmniejszyć ucisk. Plaster działa również jako „druga skóra”, która przyspiesza gojenie.

Jak długo utrzyma się plaster Compeed noszony cały dzień na stopie lub w różnych warunkach (czynniki pogodowe, wysoka temperatura, noszenie różnego obuwia)?

Plaster Compeed na pęcherze może pozostać na miejscu przez kilka dni, choć może to zależeć od konkretnych warunków.

Czy plaster Compeed zmniejsza ból?

Tak, plaster chroni pęcherz przed tarciem, tworząc specjalną poduszkę ochronną i natychmiast uśmierza ból w miejscu występowania pęcherza.

Jak plaster Compeed pomaga w gojeniu pękniętego pęcherza, skoro zapobiega powstawaniu strupa?

Powstawanie strupa jest częścią naturalnego procesu gojenia rany, który chroni ranę i zapobiega wnikaniu brudu i zarazków. Jednak zastrupiała rana nie zapewnia optymalnych warunków gojenia. Wilgotność sprzyja gojeniu, pod warunkiem, że można zapobiec wnikaniu brudu i zarazków. Plaster Compeed zapewnia takie środowisko, rana jest chroniona, a jednocześnie zapewnione są optymalne warunki gojenia.

03

Opryszczka

1. Informacje ogólne

Co to jest opryszczka? Ile wyróżnia się wirusów herpes? Jak powstaje opryszczka? Kiedy zaraża? Jak leczyć opryszczkę? Czym się różni zakażenie wirusem opryszczki od samej opryszczki? Czym się różni opryszczka warg od opryszczki narządów płciowych? Gdzie najczęściej występuje opryszczka? Jak powszechna jest opryszczka? Jakie są objawy opryszczki? Jak rozwija się opryszczka? Jak długo utrzymuje się przeciętny wykwit opryszczki? Ile trwa opryszczka? Czy istnieje jakiekolwiek ryzyko zakażenia opryszczki? Co sprzyja rozwojowi opryszczki? Jak zatrzymać rozwój opryszczki na wczesnych etapach? Jak zapobiegać dalszemu rozwojowi? Czy opryszczka jest zaraźliwa? W jaki sposób dochodzi do zarażenia opryszczką? Kiedy opryszczka jest najbardziej zaraźliwa? Czy wirus opryszczki może się przenosić bez objawów? Jak rozprzestrzenia się i przenosi się opryszczka? Jak można się zarazić opryszczką? Jak powszechne są nawroty opryszczki? W jaki sposób można zapobiegać opryszczce? Jaki jest skład plastra Compeed na opryszczkę? Czy zawiera on jakąkolwiek substancję czynną? Czy są to substancje lecznicze? Jak długo trwa gojenie opryszczki? Czy zmiany spowodowane opryszczką mogą występować w różnych miejscach? Gdzie występuje opryszczka? Czy opakowanie plastrów Compeed na opryszczkę jest sterylne?

Co to jest opryszczka?

Opryszczka to wirus. Podobnie jak w przypadku większości innych wirusów może się przenosić na innych ludzi. Opryszczka różni się od innych wirusów tym, że zakażenie nim jest nieuleczalne. Inne powszechne wirusy, na przykład wirus wywołujący przeziębienie lub wirus grypy, są całkowicie niszczone przez układ odpornościowy organizmu. Ale nie opryszczka, która potrafi przetrwać w splocie nerwowym w mózgu, który znajduje się poza zasięgiem mechanizmów obronnych organizmu. Wirus opryszczki często ulega replikacji i dociera do powierzchni ciała specjalnym szlakiem. Wówczas pojawia się wykwit, czyli właśnie opryszczka. Gdy dochodzi do takiej manifestacji, zwykle jest on niszczony przez układ odpornościowy organizmu gospodarza. Ale pewna ilość cząsteczek wirusa jest przechowywana we wspomnianej kryjówce w organizmie, dzięki czemu może on przetrwać.

Ile wyróżnia się wirusów herpes?

Nazwa „herpes” (opryszczki) pochodzi od greckiego słowa „herpein”, które oznacza „pełzać”. Wirusy herpes simplex są to wirusy o podwójnej nici DNA, którymi mogą się zakazić tylko ludzie. Istnieje wiele rodzajów wirusów herpes simplex, ale dominują wśród nich tylko dwa:

  • Wirus opryszczki pospolitej typu 1 (HSV-1)
  • Wirus opryszczki pospolitej typu 2 (HSV-2)

Można się zakazić jednym lub oboma rodzajami wirusa opryszczki. Zwykle zakażenia wirusem HSV-1 obejmują głównie wargi lub ich okolice, a zakażenia wirusem HSV-2 obejmują okolicę narządów płciowych.

Jak powstaje opryszczka? Kiedy zaraża?

Do kontaktu z wirusem opryszczki zwykle dochodzi w dzieciństwie.

Nosicielem tego wirusa jest niemal 80% populacji dorosłych, jednak wykwity występują tylko u 20% z nich. Istnieje kilka czynników, które mogą je wywołać; są to między innymi:

  • Stres
  • Osłabienie układu odpornościowego
  • Zmęczenie
  • Gorączka
  • Przeziębienie lub grypa
  • Skrajne warunki pogodowe (niskie/wysokie temperatury)
  • Światło słoneczne
  • Menstruacja
  • Hormony

Jak leczyć opryszczkę?

Istniejące wykwity opryszczkowe można leczyć maściami i plastrami hydrokoloidowymi. Plaster Compeed na opryszczkę zakrywa i chroni zmienione chorobą miejsce i natychmiast uśmierza ból. Czas leczenia jest porównywalny z zastosowaniem kremu z acyklowirem 5%*.

* Karlsmark T, Goodman JJ, Drouault Y, Lufrano L, Pledger GW. Randomizowane badanie kliniczne mające na celu porównanie plastra Compeed® na opryszczkę z kremem acyklowir 5% w leczeniu opryszczki wywołanej wirusem opryszczki pospolitej. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2008; 22 (10): 1184-1193

Czym się różni zakażenie wirusem opryszczki od samej opryszczki?

Choć występują różne odmiany wirusa opryszczki, najpowszechniejszymi odmianami są wirus opryszczki pospolitej typu 1 (HSV 1) i wirus opryszczki pospolitej typu 2 (HSV 2), przy czym HSV-1 występuje znacznie częściej niż HSV 2. Najpowszechniejszym objawem zakażenia wirusem HSV-1 jest opryszczka.

Czym się różni opryszczka warg od opryszczki narządów płciowych?

Można się zakazić jednym rodzajem lub oboma rodzajami wirusa opryszczki. Zwykle zakażenia wirusem HSV-1 obejmują głównie wargi lub ich okolice, a zakażenia wirusem HSV-2 obejmują okolicę narządów płciowych.

Gdzie najczęściej występuje opryszczka?

Opryszczka najczęściej występuje w obrębie jamy ustnej i warg (wirus HSV-1 atakuje te obszary ze względu na dużą liczbę zakończeń nerwowych), ale może również występować w nozdrzach, na policzkach i/lub na palcach. Opryszczka może również zajmować górną część jamy ustnej lub dziąsła. Takiej postaci opryszczki nie należy mylić z aftami, które występują na wewnętrznej stronie policzka i nie są związane z zakażeniem wirusem HSV.

Jak powszechna jest opryszczka?

Opryszczka jest bardzo powszechną chorobą. Według badań prawie 90% wszystkich osób w wieku powyżej trzydziestu lat uzyskało dodatni wynik badania pod kątem ekspozycji na wirusa HSV-1 w jakimkolwiek momencie życia, a u ponad 20% osób często występują wykwity opryszczki. Przewlekłe wykwity opryszczki mogą być bolesne, a choroba może ulegać zaostrzeniu.

Jakie są objawy opryszczki?

Pierwszym, typowym objawem opryszczki jest pieczenie lub mrowienie wokół warg lub nosa. W ciągu jednego lub dwóch dni rozwija się wykwit, w wyniku którego mogą pojawić się widoczne pęcherze wypełnione płynem. Pęcherze te pękają, odsłaniając otwartą ranę. Pozostawienie opryszczki w stanie nieosłoniętym spowoduje jej wyschnięcie w ciągu kilku dni. Wytworzy się strup, który odpadnie po wygojeniu.

Jak rozwija się opryszczka?

Pierwszym objawem opryszczki jest pieczenie lub mrowienie wokół warg lub nosa. W ciągu jednego lub dwóch dni rozwija się wykwit, w wyniku którego mogą pojawić się widoczne pęcherze wypełnione płynem. Pęcherze te pękają, odsłaniając otwartą ranę. Pozostawienie opryszczki w stanie nieosłoniętym spowoduje jej wyschnięcie w ciągu kilku dni. Wytworzy się strup, który odpadnie po wygojeniu.

Jak długo utrzymuje się przeciętny wykwit opryszczki? Ile trwa opryszczka?

Od 7 do 12 dni. Po tym czasie objawy wirusa ustają, ale nadal jest on w organiźmie i może się objawić w przyszłości.

Czy istnieje jakiekolwiek ryzyko zakażenia opryszczki?

Osoba, u której występuje wykwit opryszczki, jest narażona na ryzyko wtórnego zakażenia, które może sprawić, że wykwit będzie bardziej bolesny i doprowadzić do wystąpienia poważniejszego problemu. Zasłonięcie wykwitu plastrem Compeed na opryszczkę zmniejsza ryzyko wtórnego zakażenia.

Co sprzyja rozwojowi opryszczki?

Nawrót choroby może występować nawet u osoby z prawidłowym układem odpornościowym. Czasami nawroty występują spontanicznie. Do znanych czynników, które mogą sprzyjać nawrotom choroby, zalicza się wysiłek fizyczny, rozchwianie emocjonalne, utrzymujące się działanie czynników stresujących, lęk, gorączka, wystawienie na działanie światła ultrafioletowego, przebywanie na słońcu, uszkodzenie nerwów, uszkodzenie tkanek, osłabienie układu odpornościowego, wysoka temperatura, niska temperatura, menstruacja, inne zakażenia, zmęczenie lub hormony.

Jak zatrzymać rozwój opryszczki na wczesnych etapach? Jak zapobiegać dalszemu rozwojowi?

Zarówno w przypadku pierwszego, jak i kolejnych wykwitów, pęcherze i owrzodzenie wywołane wirusem opryszczki pospolitej są wypełnione cząsteczkami wirusa i wysoce zakaźne do momentu wygojenia. Dotknięcie opryszczki, a następnie innych miejsc może spowodować przeniesienie choroby do tych miejsc. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, zakażona osoba powinna często myć ręce, zwłaszcza po kontakcie z opryszczką, i nie powinna używać tych samych naczyń ani przyborów kuchennych, co inne osoby.

Czy opryszczka jest zaraźliwa?

Tak. W trakcie występowania wykwitu obecny jest wirus HSV-1, który może się łatwo przenieść na inną osobę przez pocałunek lub picie z tego samego naczynia. Plaster Compeed na opryszczkę otoczy miejsce występowania opryszczki i uniemożliwi rozprzestrzenianie się wirusa podczas gojenia i dotykania zmienionej chorobą okolicy. Pozwala to znacznie zmniejszyć zaraźliwość.

W jaki sposób dochodzi do zarażenia opryszczką?

Opryszczkę wywołuje na ogół wirus opryszczki pospolitej typu 1. Kontakt z tym wirusem ma miejsce zwykle we wczesnym dzieciństwie. Niestety układ odpornościowy naszych organizmów nie potrafi całkowicie wyeliminować zakażenia — wirus ten ukrywa się w splocie nerwowym w mózgu. Wprawdzie mechanizm wywołujący opryszczkę nie jest jeszcze dokładnie znany, ale powszechnie wiadomo, że czynnikami stymulującymi wykwit mogą być między innymi przebywanie na słońcu, stres, niska temperatura, gorączka, przeziębienie lub grypa, zmęczenie lub hormony. Opryszczka rozprzestrzenia się przez bezpośredni, bliski kontakt fizyczny z zakażoną osobą.

Kiedy opryszczka jest najbardziej zaraźliwa?

Opryszczka jest najbardziej zaraźliwa w czasie występowania wykwitu. Choroba ta zwykle przenosi się przez bezpośredni, bliski kontakt, najczęściej przez pocałunek.

Czy wirus opryszczki może się przenosić bez objawów?

Tak. Nie ma uniwersalnego zestawu objawów zakażenia wirusem opryszczki, a zakażenie tym wirusem przebiega u niektórych osób bez jakichkolwiek objawów. Występują również rozbieżności pomiędzy osobami, które wykazują objawy zakażenia wirusem opryszczki. Dlatego nie wszyscy będą mieli te same objawy. Pierwszym, typowym objawem opryszczki jest pieczenie lub mrowienie wokół warg lub nosa. W ciągu jednego lub dwóch dni rozwija się wykwit, w wyniku którego mogą pojawić się widoczne pęcherze wypełnione płynem. Pęcherze te pękają, odsłaniając otwartą ranę. Pozostawienie opryszczki w stanie nieosłoniętym spowoduje jej wyschnięcie w ciągu kilku dni. Wytworzy się strup, który odpadnie po wygojeniu.

Jak rozprzestrzenia się i przenosi się opryszczka? Jak można się zarazić opryszczką?

Zarówno w przypadku pierwszego, jak i kolejnych wykwitów, pęcherze i owrzodzenie wywołane wirusem opryszczki pospolitej są wypełnione cząsteczkami wirusa i wysoce zakaźne do momentu wygojenia. Dotknięcie opryszczki, a następnie innych miejsc może spowodować przeniesienie choroby do tych miejsc. Wirus opryszczki przenosi się przez ślinę. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, osoba z opryszczką powinna często myć ręce, zwłaszcza po kontakcie z raną, i nie powinna używać tych samych naczyń ani przyborów kuchennych, co inne osoby. Opryszczka rozprzestrzenia się również przez bezpośredni kontakt fizyczny z zakażoną osobą. Z opryszczką można iść na basen lub korzystać z jacuzzi bez obawy o zarażenie.

Jak powszechne są nawroty opryszczki?

Nawroty opryszczki są bardzo powszechne. Wirus pozostaje w splocie nerwowym w mózgu w postaci nieaktywnej lub uśpionej. W tym czasie nie następuje replikacja wirusa. Ilość czasu, przez który wirus pozostaje w postaci uśpionej, różni się. Niektóre czynniki wyzwalające mogą spowodować przemieszczanie się wirusa przez nerwy do skóry i doprowadzić do ponownego wystąpienia objawów. Ten stan jest nazywany nawrotem.

Nawrót choroby może występować nawet u osoby z prawidłowym układem odpornościowym. Czasami nawroty występują spontanicznie. Do znanych czynników, które mogą sprzyjać nawrotom choroby, zalicza się wysiłek fizyczny, utrzymujące się działanie czynników stresujących, lęk, gorączka, wystawienie na działanie światła ultrafioletowego, przebywanie na słońcu, uszkodzenie nerwów, uszkodzenie tkanek, osłabienie układu odpornościowego, wysoka temperatura, niska temperatura, menstruacja, inne zakażenia, zmęczenie lub hormony.

W jaki sposób można zapobiegać opryszczce?

Choć po zarażeniu nie można zapobiegać wykwitom opryszczki, następujące działania mogą zminimalizować rozprzestrzenianie się opryszczki i zmniejszyć częstotliwość wykwitów:

  • Należy zawsze myć ręce przed dotknięciem zmiany wywołanej opryszczką i po jej dotknięciu.
  • Unikać całowania, picia z jednego naczynia i stosowania produktów do pielęgnacji warg do momentu wygojenia się opryszczki.
  • Osoby, które wiedzą, co wywołuje u nich opryszczkę, powinny zminimalizować narażenie na te czynniki. Jeśli opryszczkę wywołują skrajne warunki pogodowe, można na przykład zastosować balsam do warg z filtrem przeciwsłonecznym.
  • Nie można uniknąć zakażenia wirusem powodującym opryszczkę ani całkowicie zapobiec przyszłym wykwitom.

Jaki jest skład plastra Compeed na opryszczkę? Czy zawiera on jakąkolwiek substancję czynną? Czy są to substancje lecznicze?

Nie, ten plaster nie zawiera substancji leczniczych. Zawiera on jednak ultracienki hydrokoloid-075, który jest przełomowym składnikiem chłonnym. Ultracienki hydrokoloid-075 jest to najnowsza technologia stosowana w pielęgnacji ran. Jest on kluczowym komponentem ultracienkiego, elastycznego i dyskretnego rozwiązania stosowanego w leczeniu ran. Terapie oparte na ultracienkim hydrokoloidzie-075 pomagają również zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa.

Jak długo trwa gojenie opryszczki?

Opryszczka zwykle goi się w ciągu 7–12 dni. W badaniu klinicznym 65% pacjentów stosujących plaster Compeed na opryszczkę stwierdziło, że występująca u nich opryszczka goiła się szybciej niż w przypadku zwykle stosowanego przez nich leczenia opryszczki. Należy zawsze konsultować się z lekarzem lub farmaceutą, jeśli opryszczka się nie goi lub następuje zauważalne pogorszenie.

Czy zmiany spowodowane opryszczką mogą występować w różnych miejscach? Gdzie występuje opryszczka?

W zależności od różnic w mechanizmach obronnych pomiędzy poszczególnymi osobami, wykwit opryszczki może niekiedy mieć bardziej zaostrzoną postać u tej samej osoby w porównaniu ze zwykle występującymi wykwitami. Może to mieć miejsce niezależnie od zastosowanego leczenia. Powierzchnia zmiany może być większa z większą liczbą pęcherzy i/lub w różnych miejscach może rozwinąć się kilka ognisk o różnym nasileniu, którym często towarzyszy zwiększony ból.

Ponadto, w przypadku wykwitu opryszczki zawsze występuje ryzyko wtórnego zakażenia bakteryjnego, które może sprawić, że wykwit będzie bardziej bolesny i doprowadzić do wystąpienia poważniejszego problemu. Ponadto istnieją inne choroby wpływające na skórę, których obraz kliniczny jest bardzo podobny do opryszczki i które wymagają specjalnego leczenia. Wszystko to może wystąpić w przypadku zastosowania każdego leczenia i są to czynniki wewnętrzne wykwitu opryszczki. Jednak bardziej zaostrzone objawy mogą również być potencjalnym wskaźnikiem bardzo rzadko występującej niezgodności lub reakcji alergicznej, nawet jeśli produkt jest zasadniczo bardzo dobrze tolerowany. Jeśli zatem podczas stosowania produktu wystąpi zaczerwienienie lub swędzenie, należy przerwać jego stosowanie do medycznego wyjaśnienia. Indywidualnego przebiegu objawów nie można ocenić bez konsultacji z lekarzem, jeśli aktualny stan różni się od poprzednich wykwitów, nastąpiło pogorszenie lub wykwit utrzymuje się dłużej niż zwykle i/lub nie następuje gojenie w ciągu 10 dni lub gdy wykwit jest zlokalizowany w pobliżu oka.

Czy opakowanie plastrów Compeed na opryszczkę jest sterylne?

Produkt jest wytwarzany w warunkach zgodnych z najlepszymi praktykami, ale nie jest sterylny.

2. Stosowanie

Jak zdejmować plastry Compeed na opryszczkę bez jego odrywania od skóry? Czy plaster Compeed na opryszczkę przywiera do powierzchni, na której nałożono szminkę lub balsam do warg? Jak przywiera plaster Compeed na opryszczkę do obszaru, gdzie znajduje się owłosienie twarzy, na przykład zarost? Czy plaster Compeed na opryszczkę należy nosić przez całą dobę, czy tylko w godzinach aktywności? Na jak długo wystarcza opakowanie zawierające 15 sztuk plastrów Compeed na opryszczkę w przypadku osoby z typowymi objawami opryszczki? Czy można jeść i pić podczas noszenia plastra Compeed na opryszczkę? Czy należy unikać jedzenia lub picia konkretnych produktów podczas noszenia plastrów Compeed na opryszczkę? Czy pocałunki w przypadku opryszczki są bezpieczne? Kiedy można się całować? Czy plaster Compeed na opryszczkę nie odklei się podczas codziennych czynności higienicznych (np. stosowania peelingu, mycia, szczotkowania zębów, wycierania ręcznikiem)? Czy należy unikać słońca podczas stosowania plastra Compeed na opryszczkę? Czy można stosować plaster Compeed na opryszczkę u dzieci? Kto może stosować plaster Compeed na opryszczkę? Czy jest on bezpieczny? Czy można zastosować plaster Compeed na opryszczkę, jeśli występuje uczucie mrowienia, ale jeszcze nie pojawił się wykwit? Jak długo należy stosować plaster Compeed na opryszczkę?

Jak zdejmować plastry Compeed na opryszczkę bez jego odrywania od skóry?

Plaster oderwie się samoczynnie po upływie około 8 godzin. Należy wtedy nakleić nowy plaster.
W badaniu klinicznym z udziałem 174 uczestników u 25% z nich czas noszenia plastra wynosił 12 godzin lub dłużej. Doświadczenia innych osób mogą się różnić. Należy zawsze poczekać do momentu, aż plaster sam zacznie się odklejać od skóry przed jego zdjęciem.

Czy plaster Compeed na opryszczkę przywiera do powierzchni, na której nałożono szminkę lub balsam do warg?

Nie. Plaster należy przyklejać na suchą skórę, nieposmarowaną kremem ani maścią. Można nakładać makijaż na plaster.

Jak przywiera plaster Compeed na opryszczkę do obszaru, gdzie znajduje się owłosienie twarzy, na przykład zarost?

Produkt powinien przywierać nawet w przypadku noszenia zarostu. W badaniu klinicznym uczestniczyli pacjenci noszący zarost i nie stwierdzono żadnych problemów.

Czy plaster Compeed na opryszczkę należy nosić przez całą dobę, czy tylko w godzinach aktywności?

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, zalecamy noszenie plastra przez całą dobę.

Na jak długo wystarcza opakowanie zawierające 15 sztuk plastrów Compeed na opryszczkę w przypadku osoby z typowymi objawami opryszczki?

Przeciętnie 7 dni, w zależności od wykwitu. Należy się skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, jeśli nastąpi zaostrzenie opryszczki i/lub nie wygoi się ona w ciągu 10 dni.

Czy można jeść i pić podczas noszenia plastra Compeed na opryszczkę?

Tak. Należy się tylko upewnić, że produkt pozostanie na miejscu. Ponieważ wirus występuje również w ślinie osób z opryszczką, nie zaleca się, aby osoby te korzystały z tych samych naczyń ani przyborów kuchennych, co inni.

Czy należy unikać jedzenia lub picia konkretnych produktów podczas noszenia plastrów Compeed na opryszczkę?

Nie ma znanych niezgodności w zakresie produktów spożywczych lub napojów w przypadku stosowania tych plastrów.

Czy pocałunki w przypadku opryszczki są bezpieczne? Kiedy można się całować?

Zaleca się unikać bliskiego kontaktu z innymi osobami podczas wykwitu. W trakcie występowania wykwitu obecny jest wirus HSV-1, który może się łatwo przenieść na inną osobę przez pocałunek lub picie z tego samego naczynia.

Czy plaster Compeed na opryszczkę nie odklei się podczas codziennych czynności higienicznych (np. stosowania peelingu, mycia, szczotkowania zębów, wycierania ręcznikiem)?

Nie odklei się, o ile te czynności będą wykonywane w sposób delikatny w zakażonej okolicy.

Czy należy unikać słońca podczas stosowania plastra Compeed na opryszczkę?

Nie ma potrzeby stosowania specjalnych środków ostrożności podczas stosowania plastra.

Czy można stosować plaster Compeed na opryszczkę u dzieci?

Produkt powinien działać równie skutecznie u dzieci, chociaż nie przeprowadzono badań z udziałem tej populacji. Jednak rodzice powinni nadzorować dzieci, aby mieć pewność, że nie będą żuć ani połykać plastra.

Kto może stosować plaster Compeed na opryszczkę? Czy jest on bezpieczny?

Plaster Compeed na opryszczkę może być stosowany przez dorosłych i dzieci, chociaż nie przeprowadzono szczegółowych badań z udziałem dzieci. Jednak rodzice powinni mieć pewność, że dzieci są w odpowiednim wieku i nie będą żuć ani połykać plastra.

Czy można zastosować plaster Compeed na opryszczkę, jeśli występuje uczucie mrowienia, ale jeszcze nie pojawił się wykwit?

Tak. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy zastosować produkt przy pierwszych objawach opryszczki.

Jak długo należy stosować plaster Compeed na opryszczkę?

Nie należy zdejmować plastra zanim jego krawędzie nie zaczną się samoistnie odklejać. Jeśli plaster pozostaje na miejscu po upływie 12 godzin, nadal będzie zapewniać optymalne warunki do gojenia i będzie ciągle skuteczny.

3. Korzyści

Czy plaster Compeed na opryszczkę jest wodoodporny? Czy plaster jest odporny na kontakt z wodą chlorowaną i słoną?

Plaster jest wodoodporny, dotyczy to również wody chlorowanej i słonej. Niektóre wykwity opryszczki znajdujące się w pobliżu jamy ustnej podczas mycia twarzy lub kontaktu z napojami mogą przestać w pełni przylegać do skóry. Pływanie również może pogorszyć przyczepność plastra. Woda przedostanie się tylko przez krawędzie, a nie przez zewnętrzną powłokę. W takiej sytuacji wystarczy po prostu wymienić plaster na nowy.

Czy plaster Compeed na opryszczkę jest produktem hipoalergicznym?

Tak. Jeśli wystąpi zaczerwienienie i swędzenie, należy przerwać leczenie i skonsultować się z lekarzem.

Czy plaster Compeed na opryszczkę chroni przed promieniowaniem UV?

Plaster Compeed na opryszczkę nie zapewnia znacznej ochrony przed promieniowaniem UV. Na plaster można nakładać krem z filtrem przeciwsłonecznym.

Czy plaster Compeed na opryszczkę zmniejsza prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania wirusa opryszczki?

Tak. Dotyk jest najczęstszym źródłem zakażeń krzyżowych, a plaster Compeed na opryszczkę dokładnie przykrywa i chroni ranę, uniemożliwiając choremu dotykanie jej.

Czy przeprowadzono jakiekolwiek badania kliniczne dotyczące plastrów Compeed na opryszczkę?

Tak, przeprowadzono badanie kliniczne dotyczące plastrów Compeed na opryszczkę. Wyniki tego badania dowodzą, że plaster wykazuje skuteczność i bezpieczeństwo w postępowaniu z opryszczką. Pacjenci biorący udział w badaniu zgłosili, że stosowanie plastra pozwoliło im leczyć wykwit opryszczki w sposób komfortowy i higieniczny, a jednocześnie dyskretny i mniej uciążliwy. Nie było problemów z bezpieczeństwem związanych ze stosowaniem plastra na opryszczkę.

Czy plaster Compeed na opryszczkę wysusza zdrową skórę i powoduje jej swędzenie?

Plaster nie powinien wpływać na zdrową skórę ani jej wysuszać i powodować jej swędzenia. Plaster ten tworzy wilgotne środowisko gojenia rany.

Jakie są zalety stosowania plastra Compeed na opryszczkę w porównaniu z innymi aktualnie dostępnymi na rynku produktami i terapiami przeznaczonymi do leczenia opryszczki?

Plaster Compeed na opryszczkę jest to rewolucyjny, niewidoczny plaster zawierający ultracienki hydrokoloid-075, który kompleksowo leczy opryszczkę. Plaster Compeed na opryszczkę zapewnia klinicznie sprawdzone kompleksowe leczenie na każdym z 5 etapów rozwoju objawów opryszczki.

  1. Łagodzi i zmniejsza uczucie pieczenia i swędzenie.
  2. Plaster leczy zmiany w sposób dyskretny, a zarazem kompleksowy i zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusa, uniemożliwiając dotykanie zmienionych chorobowo miejsc. Koniec z niezręcznościami!
  3. Pomaga znacznie zmniejszyć zanieczyszczenie.
  4. Ta technologia sprzyja optymalnemu środowisku gojenia wolnego od zarazków i zapobiega powstawaniu strupów.

Czy plaster Compeed na opryszczkę wysusza skórę?

Zastosowanie plastra nie powoduje wysuszenia rany ani skóry. Przylega on do miejsca występowania opryszczki i dokładnie je zasłania, całkowicie chroniąc je przed zaostrzeniem choroby spowodowanym na przykład dotykiem. Plaster łagodzi również swędzenie i pieczenie. Wchłania część płynu i pozwala skórze oddychać. Rana nie wysycha, dlatego nie powstaje strup. Rana jest mniej widoczna, a brak suchego i swędzącego strupa zapewnia większy komfort.

4. Sposób działania

Jak działa plaster Compeed na opryszczkę, skoro nie zawiera składnika przeciwwirusowego?

Leki przeciwwirusowe uniemożliwiają replikację wirusa, która jest częścią problemu u osób cierpiących na opryszczkę. Całkowite wyeliminowanie wirusa nie jest możliwe. Dlatego skutecznym, alternatywnym rozwiązaniem jest leczenie wykwitu opryszczki oraz jego objawów z zastosowaniem metod przeznaczonych do leczenia ran. Plaster Compeed na opryszczkę jest to przełomowe rozwiązanie w leczeniu opryszczki — skutecznie leczy opryszczkę przez łagodzenie objawów związanych z każdym stadium wykwitu.

Jak działa plaster Compeed na opryszczkę?

Technologia hydrokoloid-075 jest to aktywny żel pełniący funkcję drugiej skóry. Przylega do miejsca występowania opryszczki, aby przyspieszyć działanie naturalnego mechanizmu gojenia.

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, plaster należy przykleić, gdy tylko wystąpi mrowienie i stosować jeden plaster na dobę w całym okresie utrzymywania się wykwitu do całkowitego zagojenia rany.

W jaki sposób plaster Compeed na opryszczkę zmniejsza uczucie mrowienia i pieczenia?

Plaster zapewnia optymalne warunki gojenia zmian spowodowanych opryszczką. Przykrycie zmiany opryszczkowej plastrem Compeed na opryszczkę łagodzi uczucie swędzenia i pieczenia, ponieważ plaster ten chroni odsłonięte zakończenia nerwowe i zapobiega wysuszeniu zmiany opryszczkowej, a w konsekwencji powstaniu bolesnego strupa. W porównaniu ze standardowym leczeniem 92% pacjentów uczestniczących w badaniu klinicznym zgłosiło zmniejszenie swędzenia i pieczenia, a u 81% nie powstał strup.

5. Wskazania/przeciwwskazania

Czy plaster Compeed na opryszczkę jest szkodliwy w przypadku połknięcia? Co należy zrobić w przypadku połknięcia plastra Compeed na opryszczkę?

Ten produkt jest wykonany z bezpiecznych materiałów i nie powinien stanowić zagrożenia dla zdrowia. Jest to cienki plaster o małych wymiarach i nie powinien stwarzać ryzyka zadławienia. Jednak nie jest to produkt przeznaczony do spożycia. W przypadku połknięcia należy skonsultować się z lekarzem.

Czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do stosowania plastra Compeed na opryszczkę z innymi lekami?

Brak jest znanych przeciwwskazań do stosowania tego plastra jednocześnie z innymi produktami leczniczymi. Jednak kremy i maści stosowane w leczeniu opryszczki mogą pogorszyć przywieranie plastra.

Czy można stosować plaster Compeed jednocześnie z innymi preparatami do leczenia miejscowego (takimi jak Carmex, Blistex itp.) lub filtrem przeciwsłonecznym?

Nie zalecamy stosowania kremów ani maści pod plastrem, ponieważ mogą one pogorszyć jego przyleganie.

Czy można stosować plaster Compeed w połączeniu z innym preparatami przeznaczonymi do leczenia opryszczki?

Brak jest danych klinicznych dotyczących stosowania plastra w połączeniu z innym leczeniem miejscowym. Zalecamy stosowanie plastra bez łączenia go z innym leczeniem miejscowym lub skonsultowanie się z pracownikiem służby zdrowia.

Czy kobiety w ciąży lub karmiące piersią mogą stosować plaster Compeed na opryszczkę?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skontaktować się z lekarzem przed zastosowaniem plastra Compeed na opryszczkę.

Czy plaster Compeed na opryszczkę można stosować w przypadku opryszczki występującej na twarzy, ale w miejscach innych niż wargi?

Tak, można go stosować w przypadku opryszczki występującej na twarzy, oprócz okolic oczu.

04

Odciski

1. Informacje ogólne

Co to jest odcisk?

Odciski są to powierzchnie zgrubiałej skóry na stopach, często bolesne przy nacisku.

Jak powstaje odcisk na stopach? Przyczyny powstania odcisku

Odciski są spowodowane szorowaniem i tarciem o powierzchnię kości w wyniku noszenia źle dopasowanego obuwia. Skóra na stopie ulega zgrubieniu w reakcji ochronnej na nacisk i tarcie.

Jak wyleczyć odciski?

Najpierw należy zmniejszyć nacisk i nawilżyć miejsca poddawane naciskowi na stopie. W tym celu można przykleić plaster chroniący przed szorowaniem i tarciem. Plastry Compeed na odciski zawierają specjalny żel, który pomaga usunąć odcisk i jednocześnie zapewnia natychmiastową ulgę w bólu.

Jak zapobiegać odciskom?

Aby zapobiec odciskom, należy najpierw zmniejszyć nacisk na stopy i nawilżyć je, zwłaszcza przed założeniem ciasnego obuwia. Zastosowanie plastra hydrokolidowego, takiego jak plastry Compeed na odciski, może również zmniejszyć ucisk i utrzymać naturalne nawilżenie.

Jaka jest procentowa zawartość kwasu salicylowego w aktywnym plastrze Compeed na odciski?

Kwas salicylowy znajduje się w środkowej okrągłej wkładce aktywnego plastra na odciski. Okrągła wkładka zawiera 40% kwasu.

2. Wskazania/przeciwwskazania

Czy plastry Compeed na odciski można stosować na brodawki?

Plastry na odciski Compeed nie są wskazane do stosowania na brodawki, ponieważ nie zbadano ich pod kątem tego wskazania. Dlatego nie możemy zalecić ich stosowania w takim przypadku.

05

Halluksy

1. Informacje ogólne

Co to są haluksy?

Haluksy są to twarde zgrubienia na stawie dużego palca stopy. Mogą one być niezwykle bolesne.

Jak powstają haluksy?

Haluksy mogą powstać w wyniku skierowanego do wewnątrz nacisku na palce stóp, które są zwrócone do środka stopy, gdy na staw działa siła wypychająca go na zewnętrz. Ciasne i niewygodne obuwie może również pogorszyć ten stan.

Haluksy mogą być również spowodowane innymi pierwotnymi chorobami. W razie wątpliwości należy się skonsultować z lekarzem.

Jak leczyć haluksy?

Jedynym sposobem trwałego usunięcia haluksów jest zabieg chirurgiczny. Na szczęście można zminimalizować tarcie i ucisk w stwardniałym miejscu. Plastry Compeed na halluksy chronią skórę przed dalszym tarciem, zapewniając natychmiastowe zmniejszenie nacisku i utwardzanie skóry.

Jak można zapobiec haluksom?

Pielęgnacja i dbanie o stopy mogą spowolnić rozwój haluksów. Należy nosić dobrze dopasowane obuwie, zwłaszcza w okolicach palców u stóp i ich stawów, aby unikać zbędnego nacisku. Przed założeniem eleganckiego obuwia należy ochronić podatny obszar, aby zminimalizować nacisk.

06

Modzele

1. Informacje ogólne

Co to jest modzel?

Modzele są to obszary stwardniałej, żółtej skóry, często występujące na pięcie lub śródstopiu. Modzele są zwykle większe od odcisków i mają mniej wyraźny kształt.

Jak powstaje modzel?

Wielokrotne tarcie, nacisk i rozkład ciężaru mogą sprzyjać rozwojowi modzeli, podobnie jak noszenie butów na wysokim obcasie, co powoduje przeniesienie całej masy ciała na śródstopie.

Jak leczyć modzele? Jak usunąć modzele?

Najpierw należy odciążyć i nawilżyć modzelowatą skórę. Warto zastosować plaster Compeed na zrogowacenia , aby złagodzić nacisk, nawilżyć skórę i zapewnić natychmiastowe złagodzenie bólu.

Jak zapobiegać modzelom?

Aby zapobiec powstawaniu modzeli, należy złuszczyć skórę i nawilżyć ją kremem do stóp. Pozwoli to usunąć stare komórki skóry zanim stwardnieją.

Dobrym rozwiązaniem jest również ochrona stóp przed otarciem, zwłaszcza przed założeniem butów na wysokim obcasie, które powodują przeniesienie dodatkowego ciężaru na śródstopie.