Skip to main content

FAQ – Ty pytasz, my odpowiadamy

Czy powinno się przekłuwać pęcherze na stopach? Jak poradzić sobie z odciskami? Jak powstaje opryszczka? Zgromadziliśmy najczęściej zadawane pytania. Nasi eksperci COMPEED® udzielą Ci na nie odpowiedzi.

FAQ: Pytania ogólne

Dlaczego przy cukrzycy przed użyciem produktu powinno się skonsultować z lekarzem prowadzącym?

W przypadku osób cierpiących na cukrzycę może dojść do zaburzeń gojenia się rany lub osłabienia odczuwania bólu. Aby uniknąć infekcji, osoby cierpiące na cukrzycę powinny przed zastosowaniem produktów COMPEED® skonsultować się z lekarzem.

Czy COMPEED® można używać przy zapalnych, ropiejących lub świeżo zszytych ranach?

Nie, w takich wypadkach odradzamy używanie plastra COMPEED® z technologią hydrokoloidową.

Dlaczego nie powinno się przycinać plastrów COMPEED®?

COMPEED® Plastry z technologią koloidową posiadają jedyne w swoim rodzaju ścięte krawędzie dla dłuższego utrzymania na skórze. Z tego powodu przycięcie plastra może negatywnie wpływać na jego właściwości utrzymywania się na skórze.

Czy ten produkt zawiera lateks lub kalafonię?

Nie.

FAQ: Pęcherz na stopie

Czy nie lepiej przekłuć pęcherz na stopie i pozwolić mu wyschnąć?

Nie. Do otwartego pęcherza z łatwością mogą wnikać bakterie i brud, dlatego lepiej go nie przekłuwać, a zamiast tego np. zabezpieczyć specjalnym plastrem na pęcherze. W przypadku pęcherza na stopie polecamy chronić określone miejsce przy pomocy COMPEED® Plastra hydrokoloidowego. Dzięki technologii hydrokoloidowej utrzymuje on ranę w wilgotnym środowisku, zapewniając odpowiednie warunki do szybkiego zagojenia się pęcherza. Zobacz też: „Pęcherz na stopie – co robić„?

Mój plaster COMPEED® stał się biały po naklejeniu. Czy to normalne?

Tak, to zupełnie normalne. Plaster COMPEED® pokrywa ranę niczym druga skóra, tworząc ochronną poduszkę („białą osłonkę”) ponad uszkodzoną tkanką, zapewniając długotrwałą ulgę od ucisku. Osłonka ta chroni ranę i utrzymuje ją w wilgotnym środowisku, bez przyklejania się do niej. W ten sposób wspomaga szybkie gojenie się pęcherza.

Jak długo plaster na pęcherze musi pozostać na skórze?

Najlepiej pozwolić, aby plaster na pęcherze pozostał na skórze tak długo, aż sam się od niej odklei. Może to potrwać kilka dni.

Czy COMPEED® Plastry na pęcherze można stosować przy krwiakach, pęcherzykach wypełnionych płynem surowiczym, pęcherzach po oparzeniu i innych rodzajach ran, np. otarciu, ranie ciętej?

Tak, również w przypadku krwiaków i pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym można stosować COMPEED® Plastry na pęcherze. Przy pęcherzach po poparzeniu, ranach ciętych
i otarciach nie polecamy stosowania naszych plastrów na pęcherze. W przypadku pęcherzy po oparzeniu należy skonsultować się z lekarzem.

Czy jednorazowe użycie COMPEED® Sztyftu przeciwko pęcherzom wystarczy?

Przy silnym obciążeniu/tarciu polecamy regularnie odnawiać warstwę ochronnego filmu. W okolicach, które sprzyjają tworzeniu się pęcherzy, skóra powinna być nieustannie pokryta ochronną warstwą.

Jak długo muszę czekać z założeniem skarpet i butów po nałożeniu COMPEED® Sztyftu przeciw pęcherzom?

Warstwa ochronnego filmu działa w ten sposób, że pozostaje na skórze i nie wchłania się jak krem. Skarpety i buty mogą być zatem założone od razu.

FAQ: Opryszczka

Czym są pęcherzyki opryszczki i jak powstają?

Pęcherzyki opryszczki, nazywane też zimnem albo opryszczką wargową, są objawami infekcji wirusem HSV-1 (wirus Herpes Simplex typu 1). Poznaj więcej przyczyn tutaj: „Opryszczka”.

Jak postępować z pęcherzykami opryszczki?

Nie można wyleczyć samego wirusa, a jedynie jego zewnętrzne objawy. COMPEED® Niewidoczne plastry na opryszczkę pokrywają pęcherzyki na ustach, chroniąc je przed zanieczyszczeniem, i pomagają szybciej je wyleczyć. Więcej porad na temat postępowania z opryszczką znajdziesz tutaj: „Co pomaga w walce z opryszczką?

Kiedy należy zasięgnąć opinii lekarza?

Opinii lekarza należy zasięgnąć wówczas, gdy aktualne dolegliwości różnią się od tych, które znasz z poprzednich nawrotów opryszczki, objawy się pogarszają lub trwają dłużej niż zazwyczaj, a także jeśli pęcherzyki znajdują się blisko oczu.

Czy pęcherzyki opryszczki są zaraźliwe?

Tak, wirus HSV-1 może z łatwością przenieść się z jednej osoby na drugą, na przykład podczas pocałunku lub picia napoju z tej samej szklanki. COMPEED® Niewidoczne plastry na opryszczkę osłaniają pęcherzyki, dzięki czemu ryzyko zarażenia się poprzez kontakt z raną zostaje zredukowane. Dowiedz się więcej: „Opryszczka –zapobieganie„.

Jak długo plaster powinien pozostać na skórze? Kiedy należy go wymienić?

Plaster należy zdjąć dopiero wtedy, gdy sam zacznie się odklejać (może się trzymać do 12 godzin). Kiedy plaster odklei się od skóry, po prostu zabezpiecz pęcherzyki nowym plastrem. Zobacz też: „Plastry na opryszczkę„*.

W badaniu klinicznym z udziałem 174 uczestników u 25% badanych plaster utrzymywał się na skórze przez 12 godzin lub dłużej. W indywidualnych przypadkach czas ten może się różnić.

Czy plaster powinien być przyklejony całą dobę czy tylko wtedy, kiedy nie śpię?

W celu uzyskania najlepszego efektu zalecamy używać plastra przez 24 godziny na dobę.

Jak szybko działa plaster?

Plaster przykrywa opryszczkę natychmiast, działa niczym tarcza antywirusowa i redukuje ryzyko zarażenia przez ranę. Dodatkowo przyspiesza naturalne procesy gojenia się rany powstałej z pęcherzyka.

Czy plaster na opryszczkę zawiera substancje czynne?

Nie. Plaster zwalcza objawy, ale nie samego wirusa. Zwalczanie wirusa jest jedynie częścią problemu, który dotyka osoby zarażone opryszczką. Wirusa nie da się całkowicie wyeliminować
z organizmu. COMPEED® Plaster na opryszczkę pomaga na objawy nawrotu opryszczki, takie jak swędzenie czy uczucie mrowienia i pieczenia. Działa jak tarcza antywirusowa oraz wspomaga gojenie się rany.

Jak najlepiej usunąć plaster?

Jeżeli plaster utrzymuje się na skórze, nie ma potrzeby jego usuwania lub wymiany. Kiedy plaster zaczyna się odklejać od skóry, należy go zastąpić nowym. Jeżeli istnieje potrzeba usunięcia plastra, rozciągnij go delikatnie wzdłuż skóry, jednocześnie odklejając.

Czy mogę jeść i pić podczas noszenia plastra?

Tak, zwróć tylko uwagę na to, aby produkt pozostał na miejscu. Ze względu na zawartość wirusa opryszczki w ślinie osób dotkniętych chorobą odradzamy używanie wspólnych sztućców czy picie z tej samej szklanki. Dowiedz się więcej: „Zapobieganie opryszczce.”

Czy używając plastra na opryszczkę, mogę się całować z inną osobą?

Plaster pomaga redukować ryzyko dalszego zarażenia poprzez ranę, jeśli jest dobrze nałożony i pewnie doklejony. Należy jednak zachować te same środki ostrożności, co w przypadku opryszczki niezaklejonej plastrem. Ponieważ wirus u chorych znajduje się także w ślinie, nie powinno się dopuszczać do żadnych kontaktów intymnych w rejonie ust.

Czy u dzieci można stosować plaster na opryszczkę?

Dzieci również mogą stosować ten produkt. Osoby dorosłe powinny jednak kontrolować sposób użycia i upewnić się, czy plaster nie zostanie pogryziony lub połknięty przez dziecko.

Co mogę zrobić, jeśli niechcący połknę plaster?

Produkt składa się z bezpiecznych składników i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Produkt ten nie jest jednak przeznaczony do spożycia. Jeśli niechcący połkniesz plaster, skontaktuj się z lekarzem.

Czy mogę używać COMPEED® Niewidocznych plastrów na opryszczkę w trakcie ciąży lub karmienia piersią?

Przy pojawieniu się pęcherzyków opryszczki podczas ciąży i karmienia piersią należy przede wszystkim skonsultować się z lekarzem. Dowiedz się więcej tutaj: „Opryszczka w trakcie ciąży„.

Czy wolno stosować produkty COMPEED® na rany objęte procesem zapalnym lub ropiejące?

Nie, w takim przypadku odradzamy stosowanie COMPEED® Niewidocznych plastrów na opryszczkę z technologią hydrokoloidową.

Czy plaster jest wodoodporny? Czy plaster zapewnia również ochronę przed chlorowaną i słoną wodą?

Plaster jest wodoodporny i zapewnia też ochronę przed chlorowaną i słoną wodą. Ponieważ niektóre pęcherzyki znajdują się w okolicy ust, mycie twarzy czy kontakt z napojem może osłabić trzymanie się plastra. Również pływanie może negatywnie wpłynąć na trzymanie się plastra. Woda może dostać się przez brzeg plastra, ale nie przez jego powierzchnię. Nałóż wówczas nowy plaster.

Czy plastry chronią przed promieniowaniem UV?

Nie. Zalecamy nie wystawiać części ciała objętych opryszczką na działanie promieni słonecznych.

Czy na plaster można nałożyć makijaż, pomadkę albo krem z filtrem przeciwsłonecznym?

Tak, na plaster można nałożyć makijaż, pomadkę lub krem z filtrem przeciwsłonecznym. Należy jednak uważać, by ani krem, ani szminka nie przedostały się pod plaster, ponieważ w takim wypadku przestanie się on dobrze trzymać. Więcej podpowiedzi, jak na opryszczkę na ustach nałożyć makijaż, znajdziesz w naszej instrukcji makijażu „Jak na opryszczkę nałożyć makijaż”.

FAQ: Odciski

Czym są odciski i jak powstają?

Odciski to stożkowate, wrastające do wewnątrz zgrubienia naskórka. Więcej objawów i przyczyn znajdziesz tutaj: „Odciski”.

Jaka jest różnica pomiędzy modzelem a odciskiem?

Odciski są jedną z postaci modzela, dodatkowo uciążliwą ze względu na twarde jądro. Można powiedzieć, że odciski koncentrują się na małej przestrzeni, podczas gdy modzele zajmują duże powierzchnie.

Jak poradzić sobie z odciskami?

Najlepiej zlikwidować przyczyny odpowiedzialne za powstanie odcisku. Plastry na odciski niwelują, na przykład, ucisk w określonym miejscu. Więcej porad, jak postępować z odciskami znajdziesz tutaj: „Usuwanie odcisków”.

Czy COMPEED® Plastry na odciski z kwasem salicylowym mogą być stosowane do leczenia brodawek?

Nie, są to produkty przeznaczone do stosowania wyłącznie w celu leczenia odcisków.