Skip to main content

Odciski na stopach

Co warto wiedzieć?

Czym jest odcisk? Jak powstaje? Jak mogę go uniknąć? Tutaj znajdziesz więcej informacji, jak rozpoznać odciski i jak dochodzi do ich powstania.

Czym są odciski?

Odcisk, nazywany też nagniotkiem lub odgniotkiem, jest stożkowatym, wrastającym do wewnątrz zgrubieniem naskórka. Może pojawić się w dowolnym miejscu na stopie, np. na lub pomiędzy palcami. Na odcisku znajduje się ciemniejszy obszar skóry, który często błędnie określa się jako rdzeń. Jest to jądro, czyli obszar zbitej skóry w kształcie odwróconego stożka, na które działa największy ucisk i które jest źródłem najsilniejszego bólu.

Jak powstają odciski?

Odciski pojawiają się w wyniku długotrwałego ucisku, zazwyczaj na wypukłości kostnej. Twoje ciało próbuje w ten sposób chronić się przed skaleczeniami. Z tego powodu skóra w tych miejscach staje się zgrubiała. Ponieważ odciski są wrażliwe na nacisk, mogą powodować bóle stóp.

Kogo najczęściej dotyka ten problem?

Odciski pojawiają się bardzo często zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. U kobiet najczęściej odciski tworzą się na palcach i są spowodowane noszeniem zbyt ciasnego obuwia. Można też zaobserwować częstsze występowanie tego problemu u osób cierpiących na cukrzycę lub reumatyzm.

Proces powstawania odcisków

Im dalej posunięty jest rozwój odcisku, tym dłuższe postępowanie, aby go usunąć. Wyróżniliśmy kolejne stadia powstawania odcisku, aby ułatwić Ci ich rozpoznanie.

Stopień 1 – Na skórze tworzy się zrogowacenie

Jeśli na skórę działa zbyt duży ucisk, zaczynają tworzyć się nowe komórki naskórka. Są one określane jako zrogowaciała skóra.

Stopień 2 – Tworzy się odcisk

Pod wpływem dalszego ucisku odcisk rozwija się. Obumarłe komórki naskórka wciskają się w skórę, formując odwrócony stożek.

Stopień 3 – Odcisk wzrasta

Podczas gdy odcisk się powiększa, wierzchołek stożka naciska na spodnie warstwy skóry, podrażniając zakończenia nerwowe. Dlatego w tej fazie pojawia się ból. Dodatkowo coraz mniej estetyczny wygląd odcisku sprawia, że wiele osób dotkniętych problemem chce się go pozbyć.

Stopień 4 – Gojenie

Jeśli ucisk na zmienione miejsce ustąpi, zmiany mogą powoli zacząć się cofać i odcisk znika. Plaster na odciski nie tylko łagodzi nacisk, ale też uśmierza ból i wspomaga proces gojenia.

Czy odcisku można się całkowicie pozbyć?

Tak, każdego odcisku można się całkowicie pozbyć. Z reguły regeneracja zmienionego miejsca trwa krócej, jeśli problem zostanie wcześnie rozpoznany. Wszystkie informacje dotyczące radzenia sobie z problemem odcisków znajdziesz tutaj: „Usuwanie odcisków”.