Odciski są jedną z najbardziej powszechnych dolegliwości stóp [1]. Są one wynikiem zwiększonej produkcji keratyny — organizm próbuje obronić się w ten sposób przed długotrwałym lub powtarzającym się tarciem lub uciskiem. Właśnie dlatego odciski zwykle pojawiają się w miejscach typowo narażonych na ucisk, a skłonność do ich powstawania jest u niektórych osób większa niż u innych. Najlepszym i najszybszym sposobem pozbycia się odcisków jest profilaktyka.
Komu dokuczają odciski i dlaczego?
Niektóre czynniki ryzyka powstawania odcisków mają związek z cechami organizmu oraz mogą być genetyczne lub nabyte — na przykład wskutek urazu lub postępującego procesu starzenia. Do tych czynników należą między innymi wady stóp (płaskostopie, nieprawidłowy chód) lub ich deformacje (paluch koślawy, palec młotkowaty), a także obniżona elastyczność skóry (spowodowana np. wiekiem). Inne czynniki ryzyka są związane z aktywnością. U osób wykonujących zawody, które wymagają dużo chodzenia (np. pielęgniarki, kelnerzy, listonosze czy stewardessy), ryzyko powstawania odcisków na stopach jest większe. Jednym z najbardziej znaczących czynników jest jednak wybór obuwia. Zbyt często wybieramy buty, kierując się ich wyglądem, bez zwracania wystarczającej uwagi na dobre dopasowanie i komfort noszenia.
Profilaktyka jest najlepszym lekarstwem
Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania odciskom jest unikanie, w miarę możliwości, narażenia na wyżej wymienione czynniki. Poniżej znajdują się ogólne wskazówki dotyczące najlepszych sposobów zapobiegania odciskom bez rezygnacji z ulubionych aktywności czy pracy:
Czego unikać:
- W miarę możliwości unikaj noszenia źle dopasowanego obuwia. Staraj się nie nosić butów, które są za ciasne, za luźne, za wysokie lub mają niewłaściwie rozmieszczone szwy. Do obuwia nienadającego się do dłuższego noszenia należy zaliczyć buty na wysokim obcasie, szpilki i buty z wysokim wysklepieniem.
- Nie noś źle dopasowanych skarpetek. Nie chodź bez skarpetek lub bez obuwia.
- Staraj się unikać długiego stania.
Źródła
-
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/corns-and-calluses/symptoms-causes/syc-20355946
-
https://www.apma.org/Patients/FootHealth.cfm?ItemNumber=1346
Dunn JE. Prevalence of Foot and Ankle Conditions in a Multiethnic Community Sample of Older Adults. American Journal of Epidemiology 2004 ; 159 : 491–498.