Odciski są jedną z najbardziej powszechnych dolegliwości stóp [1]. Są one wynikiem zwiększonej produkcji keratyny — organizm próbuje obronić się w ten sposób przed długotrwałym lub powtarzającym się tarciem lub uciskiem. Właśnie dlatego odciski zwykle pojawiają się w miejscach typowo narażonych na ucisk, a skłonność do ich powstawania jest u niektórych osób większa niż u innych. Najlepszym i najszybszym sposobem pozbycia się odcisków jest profilaktyka.
Komu dokuczają odciski i dlaczego?
Niektóre czynniki ryzyka powstawania odcisków mają związek z cechami organizmu oraz mogą być genetyczne lub nabyte — na przykład wskutek urazu lub postępującego procesu starzenia. Do tych czynników należą między innymi wady stóp (płaskostopie, nieprawidłowy chód) lub ich deformacje (paluch koślawy, palec młotkowaty), a także obniżona elastyczność skóry (spowodowana np. wiekiem). Inne czynniki ryzyka są związane z aktywnością. U osób wykonujących zawody, które wymagają dużo chodzenia (np. pielęgniarki, kelnerzy, listonosze czy stewardessy), ryzyko powstawania odcisków na stopach jest większe. Jednym z najbardziej znaczących czynników jest jednak wybór obuwia. Zbyt często wybieramy buty, kierując się ich wyglądem, bez zwracania wystarczającej uwagi na dobre dopasowanie i komfort noszenia.
Profilaktyka jest najlepszym lekarstwem
Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania odciskom jest unikanie, w miarę możliwości, narażenia na wyżej wymienione czynniki. Poniżej znajdują się ogólne wskazówki dotyczące najlepszych sposobów zapobiegania odciskom bez rezygnacji z ulubionych aktywności czy pracy:
co robić:
- Dbaj o stopy! Co wieczór myj stopy wodą z mydłem i po dokładnym osuszeniu używaj nawilżającego kremu do stóp. Jeżeli masz skłonności do stwardniałej skóry, regularnie usuwaj ją przy pomocy pumeksu lub pilnika do stóp.
- Dbaj o to, aby paznokcie palców u stóp były zawsze krótko obcięte. Długie paznokcie palców u stóp mogą ocierać o sąsiadujące palce lub sprawiać, że duży palec ociera o materiał obuwia. Paznokcie należy przycinać prosto, tzn. nie na okrągło ani nie pod kątem.
- Noś wygodne, dobrze dopasowane obuwie. Najczęstszą przyczyną odcisków jest obuwie w niewłaściwym rozmiarze lub kształcie. Najlepsze jest szerokie, wygodne i nieocierające obuwie z niskim obcasem i miękką podeszwą. Jeżeli chcesz mieć pewność co do prawidłowego dopasowania, poproś o pomoc sprzedawcę. W ciągu dnia stopy lekko puchną, dlatego też do sklepu obuwniczego najlepiej wybrać się wieczorem, gdy ten objaw jest najbardziej nasilony. Należy także zwrócić uwagę na szwy, które mogą powodować podrażnienia.
- Regularnie zmieniaj obuwie, aby uniknąć podrażniania tych samych miejsc ucisku każdego dnia. Jest to szczególnie zalecane u osób narażonych na większe ryzyko powstawania odcisków z powodu ich aktywności zawodowej.
- Noś wygodne skarpetki, które w razie potrzeby powinny być grube i zapewniać amortyzację.
- Unikaj nadmiernego pocenia. Jeżeli masz skłonność do wzmożonego wydzielania potu, warto zastosować talk wewnątrz skarpetek.
- Używaj podkładek pod pięty lub miękkich wkładek. Jeżeli Twoja aktywność zawodowa wymaga długiego stania lub chodzenia, produkty te mogą pomóc zmniejszyć ucisk wywierany na stopy.
- Oglądaj swoje stopy! Reaguj od razu na pojawiające się podrażnienie lub ból, a w razie konieczności regularnie odwiedzaj specjalistę od dolegliwości stóp.
- Chroń swoje stopy, gdy musisz rozchodzić nowe buty. Gdy chcesz rozchodzić nowe buty, załóż grube skarpetki lub lekkie, przepuszczające powietrze opatrunki w miejscach, w których często pojawiają się odciski. Jeżeli zamierzasz założyć mocno obcisłe buty lub zaczynasz odczuwać ucisk w określonym miejscu, mogą przydać Ci się plastry na odciski, takie jak nawilżające plastry na odciski Compeed®. Nawilżające plastry na odciski Compeed® zapewniają warstwę ochronną, która zapobiega dalszemu ocieraniu, natomiast technologia hydrokoloidowa w połączeniu z wazeliną służą zapewnieniu ciągłego zabiegu nawilżającego.
- Zasięgnij porady lekarskiej, jeżeli u podłoża problemu leżą jakiekolwiek dolegliwości ze strony stóp, takie jak deformacje czy nieprawidłowy chód. W takich przypadkach lekarz może zalecić specjalne obuwie lub wkładki korekcyjne.
Czego unikać:
- W miarę możliwości unikaj noszenia źle dopasowanego obuwia. Staraj się nie nosić butów, które są za ciasne, za luźne, za wysokie lub mają niewłaściwie rozmieszczone szwy. Do obuwia nienadającego się do dłuższego noszenia należy zaliczyć buty na wysokim obcasie, szpilki i buty z wysokim wysklepieniem.
- Nie noś źle dopasowanych skarpetek. Nie chodź bez skarpetek lub bez obuwia.
- Staraj się unikać długiego stania.
Źródła
-
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/corns-and-calluses/symptoms-causes/syc-20355946
-
https://www.apma.org/Patients/FootHealth.cfm?ItemNumber=1346
Dunn JE. Prevalence of Foot and Ankle Conditions in a Multiethnic Community Sample of Older Adults. American Journal of Epidemiology 2004 ; 159 : 491–498.