Opryszczka

Jak leczyć opryszczkę, kiedy nosimy maseczki chroniące nas przed wirusem Covid-19?

4 min przeczytane
Jak leczyć opryszczkę, kiedy nosimy maseczki chroniące nas przed wirusem Covid-19? Jak leczyć opryszczkę, kiedy nosimy maseczki chroniące nas przed wirusem Covid-19? Jak leczyć opryszczkę, kiedy nosimy maseczki chroniące nas przed wirusem Covid-19?

Noszenie maseczek i innych środków ochrony ust i nosa w miejscach publicznych stało się częścią naszego codziennego życia podczas pandemii Covid-19. Chronimy w ten sposób siebie i innych przed infekcją COVID-19. Co jednak zrobić, jeśli dotknie nas opryszczka? Plastry na opryszczkę Compeed® wspomagają naturalny proces gojenia się ran i zapobiegają rozprzestrzenianiu się wirusów pod maską. Opryszczkę można teraz leczyć bez żadnych problemów, również w trakcie pandemii.

Czy noszenie maski może spowodować wysyp opryszczki?

Wrażliwa skóra może łatwo paść ofiarą ciepłego, wilgotnego powietrza pod maseczką. Co więcej, to właśnie tam występują dobre warunki do rozwoju bakterii i wirusów. Dlatego wystąpienie alergii, zaczerwienienia, trądziku czy podrażnienia skóry nie jest rzadkością po kilku godzinach noszenia maski1. Podczas pandemii, również osoby dotknięte opryszczką zgłaszają częstsze wystąpienie objawów.

Wirus opryszczki przenoszony jest, powodując zarażenie, z osoby na osobę przez kontakt ze skórą i błonami śluzowymi. Możemy jednak zarazić się wirusami opryszczki przez kontakt z przedmiotami, które dotykały zainfekowanych obszarów skóry. Dotyczy to m.in. sztućców, okularów i używanych maseczek. Początkowe infekcje przebiegają zwykle bezobjawowo. Jednak u osób, które już są nosicielami wirusa opryszczki pospolitej, objawy mogą występować regularnie.

Po jednorazowym zarażeniu wirusami opryszczki nie pozbędziesz się już ich do końca życia. Przez większość czasu pozostają one nieaktywne. Dopiero w obecności wyzwalaczy, takich jak osłabienie układu odpornościowego, promieniowanie słoneczne lub innych czynników, wirusy ponownie stają się aktywne, i pojawiają się typowe objawy opryszczki2. Jednak wirusy opryszczki, które już dostały się na skórę, mogą rozprzestrzenić się dalej przez tkaninę, z której wykonana jest maseczka. Dlatego należy stale pamiętać, by maseczka była czysta, sucha i zdezynfekowana, i często ją zmieniać. Jednorazowe maseczki, które wyrzuca się natychmiast po użyciu, zapewniają dobrą ochronę.

Stres może również wywoływać objawy opryszczki

Jest jeszcze jednak inny możliwy powód, że podczas pandemii Covid-19 opryszczka pojawia się częściej. Ma to mniej wspólnego z zakładaniem maseczki, a więcej ze stresem związanym z pandemią, lękami i codziennymi problemami, które opryszczkę wywołują.

Dzieje się tak, ponieważ każda forma stresu może osłabiać mechanizmy obronne organizmu2, a badania epidemiologiczne pokazują, że stres należy do najczęstszych czynników wywołujących objawy opryszczki. Osoby, które często zauważają obniżenie nastroju, są ok. dwa razy bardziej narażone od innych3.

Badanie przeprowadzone wśród osób dotkniętych opryszczką, na zlecenie firmy Compeed®, przyniosło podobne wnioski: 26% ankietowanych wskazało stres jako główny czynnik wywołujący objawy opryszczki4.

Jak leczyć opryszczkę, kiedy nosimy maseczkę?

Jeśli nosimy maseczkę, wymagana jest większa ostrożność, gdy pojawienie się objawów poprzedzone jest uczuciem mrowienia lub gdy widoczne są już pęcherzyki. Wydzielina w pęcherzykach na wardze jest bowiem zakaźna i może być łatwo przeniesiona przez kontakt z maseczką, lub palcami, na inne obszary twarzy.

Plastry na opryszczkę Compeed® idealnie sprawdzają się w leczeniu opryszczki w trudnych warunkach pandemii Covid-19. Przylegają niczym tarcza ochronna w miejscu wystąpienia objawów i zapobiegają przenikaniu zarazków i dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusów opryszczki. Plastry sprawiają, że maseczka nie ociera się nieprzyjemnie o bolesną wargę. Zapewniają też optymalne środowisko dla gojenia się ran i przyspieszają tym samym naturalne procesy zdrowienia organizmu.

Źródła

1

Bublak R. Szczególne konsekwencje pandemii – reakcje skórne wywołane przez kontakt z maską chroniącą przed koronawirusem: Doctors newspaper; 2020 [Dostępne na: https://www.aerztezeitung.de/Medizin/Hautreaktionen-durch-Corona-Schutzmasken-412756.html

2

Dölken L. Odkrywamy sztuczki wirusów opryszczki: Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych; Maj 2017 [Dostępne na: https://www.gesundheitsforschung-bmbf.de/de/die-tricks-der-herpes-viren-entlarven-6119.php

3

Buske-Kirschbaum A. Psycho-wirusowe błędne koło. Pharmazeutische Zeitung; 2013; 50

4

Dynamika IG. Badanie nad sposobami użytkowania i postawami oraz insighty dot. zakupów— Compeed — UK DE ES. 2019 (raport wewnętrzny)