Opryszczka

Jak szybko pozbyć się opryszczki?

4 min przeczytane
Jak szybko pozbyć się opryszczki? Jak szybko pozbyć się opryszczki? Jak szybko pozbyć się opryszczki?

Nie ma bardzo szybkiego sposobu, który pozwalałby pozbyć się opryszczki w ciągu jednej nocy, ale jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, by skrócić czas utrzymywania się wykwitu i przyspieszyć proces gojenia.

Wykwity opryszczki zagoją się samoistnie w ciągu najwyżej kilku tygodni. Może minąć kilka tygodni, aż wykwity opryszczki znikną, licząc od ich pojawienia się aż do wygojenia. Początkowo wykwit opryszczki nie jest widoczny. Po kilku dniach opryszczka przybiera postać pęcherzyka, który po „otwarciu” zamienia się w strup. Wygojenie następuje w ciągu jednego do dwóch tygodni i zwykle po wykwicie nie pozostaje blizna. Możesz jednak podjąć proaktywne działanie przeciwko wirusowi, aby przyspieszyć proces gojenia, a tym samym w krótkim czasie znowu w pełni poczuć się sobą. Możesz zmniejszyć dyskomfort i zakłopotanie, podejmując następujące działania:

Zmniejsz dyskomfort

Jeśli chcesz szybko zwalczyć opryszczkę, przykładaj lód (kostki lodu zawinięte w wilgotny ręcznik) lub zimny kompres bezpośrednio na zakażone miejsce, na kilka minut, kilka razy dziennie. Może to złagodzić stan zapalny opryszczki i przynosi tymczasową ulgę.

Aby zadbać o wargi, zapewnij ich stałe, dobre nawilżenie, korzystając z balsamu nawilżającego do ust z ochroną UV.

Nie przebijaj pęcherzyków opryszczki

Chociaż pokusie przebicia pęcherzyka opryszczki czasem trudno się oprzeć, w rzeczywistości jest to jedna z najgorszych rzeczy, jakie możesz zrobić, gdy pojawi się wykwit.

Przebijając pęcherzyk, zwiększasz ryzyko przeniesienia cząsteczek wirusa na niezakażone obszary skóry. Możesz także zwiększyć ryzyko przeniesienia ich na palce lub oczy. W ten sposób zwiększasz również ryzyko przeniesienia wirusa na inne osoby.

Należy również powstrzymać się od dotykania wykwitów opryszczki, aby uniknąć ich przypadkowego przebicia lub przeniesienia wirusa na palce.

Unikaj ryzyka zakażenia wtórnego

Polecany dla Ciebie
Opryszczka

Kiedy i jak długo opryszczka jest zaraźliwa?

Kolejnym powodem, dla którego należy unikać dotykania wykwitów opryszczki, jest potrzeba chronienia samego siebie. Na palcach i pod paznokciami każdego człowieka bytują liczne bakterie. Gdy palce wejdą w kontakt z otwartym pęcherzykiem opryszczki, bakterie mogą przeniknąć do rany i spowodować zakażenie. Jeżeli wykwity opryszczki spowodowane zakażeniem wirusowym zostaną wtórnie zakażone przez bakterie, poza typowymi objawami opryszczki będziesz musiał zmierzyć się z dodatkową opuchlizną, stanem zapalnym i bólem.

Co więcej, jeżeli do otwartej rany opryszczki przedostaną się bakterie, powodując jej zakażenie, może to spowodować krwawienie i trwałe uszkodzenie skóry. Wiąże się to również z ryzykiem pozostawienia przez wykwity trwałej blizny w okolicy ust lub na ustach.

Przyspieszenie gojenia

Podjęcie działań przeciwko opryszczce na jej najwcześniejszym etapie może przyczynić się do powstania mniejszego wykwitu, który szybko się zagoi.

Plastry na opryszczkę COMPEED® zawierają aktywny żel koloidowy, który sprzyja szybszemu gojeniu się wykwitów. Plastry na opryszczkę COMPEED® sprawdziły się nie tylko jako środek przyspieszający gojenie, ale także jako sposób na złagodzenie bólu. Udowodniono, że plastry te nie tylko są skuteczną metodą leczenia opryszczki wargowej powodowanej przez wirusa herpes simplex, ale również zapewniają dodatkowe, istotne korzyści, takie jak ograniczenie zakażenia i zmniejszanie widoczności wykwitu.

Plastry na opryszczkę COMPEED® tworzą tarczę ochronną, która zabezpiecza ranę, pomagając zapobiegać podrażnieniu i w konsekwencji otwieraniu się rany wskutek kontaktu z kwaśnymi pokarmami lub napojami, takimi jak sok czy ocet.

Leki przeciwwirusowe, działające bezpośrednio na czynnik zakaźny, przepisuje się w celu ograniczenia lub zablokowania replikacji wirusa. Zażywane na wczesnych etapach (1 i 2), pomagają zapobiegać rozwojowi wykwitów opryszczki. Gdy pęcherze są bliskie otwarcia wirus już się nie namnaża. Na tym etapie jest już praktycznie za późno, by przeciwdziałać wirusowi; priorytetem jest możliwie największe ograniczenie zakażenia, kontrolowanie bólu i przyspieszenie gojenia.

Dbaj o siebie

Znanym faktem jest, że wykwity opryszczki powoduje stres, zmęczenie, brak snu i obciążenie fizyczne. Dbaj o siebie: organizm jest Twoim największym sprzymierzeńcem w szybkim pozbyciu się wykwitu opryszczki. Staraj się przestrzegać zasad zdrowego trybu życia i zbilansowanej diety oraz nie przekraczać rozsądnego tempa życia, aby maksymalnie zwiększyć szanse na wyzdrowienie.

Źródła

Karlsmark T i wsp. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2008 Nov;22(10):1184-92.

Medical Microbiology. Rozdział 68: Herpesviruses. Wydanie 4. Baron S, redakcja. Galveston 1996.