Pęcherze

PLASTER HYDROKOLOIDOWY: SPOSÓB DZIAŁANIA COMPEED®

6 min przeczytane
PLASTER HYDROKOLOIDOWY: SPOSÓB DZIAŁANIA COMPEED<sup>®</sup> PLASTER HYDROKOLOIDOWY: SPOSÓB DZIAŁANIA COMPEED<sup>®</sup> PLASTER HYDROKOLOIDOWY: SPOSÓB DZIAŁANIA COMPEED<sup>®</sup>

Plastry Compeed® są hydrokoloidowe.

Plaster hydrokoloidowy zawiera aktywny żel, który wchłania płyn z rany (tzw. wysięk), tworząc i utrzymując wilgotne środowisko, które sprzyja gojeniu.

Plastrów hydrokoloidowych jest kilka rodzajów. Wykorzystuje się je w leczeniu różnego rodzaju ran niezakażonych, na przykład rany z niewielkim wysiękiem, plam/pryszczy, odleżyn, oparzeń powierzchniowych czy owrzodzeń nóg.

Technologia hydrokoloidowa: jej sposób działania w produktach Compeed®

Polecany dla Ciebie
Pęcherze

Jak leczyć pęcherze powstałe wskutek tarcia

Gama plastrów hydrokoloidowych Compeed® została zaprojektowana specjalnie pod kątem leczenia i/lub przynoszenia ulgi w przypadku pęcherzy, opryszczki, odcisków, modzeli i haluksów. Każdy plaster Compeed® jest w zasadzie przeznaczony do określonego obszaru ciała (pięta, usta, palce, podeszwa stopy itp.). Technologia hydrokoloidowa wykorzystywana w plastrach chroni skórę przed ocieraniem i uciskiem – efekt działania amortyzującego. Dzięki temu pomaga łagodzić ból i przyspiesza gojenie się ran lub, w przypadku odcisków, ułatwia ich usuwanie. Plastry Compeed® działają jak druga skóra. Dlatego muszą pozostawać na miejscu by zapewnić optymalny proces gojenia.

Technologia hydrokoloidowa może być również skutecznie wykorzystywana do leczenia opryszczki. Precyzyjne działanie technologii hydrokoloidowej sprawia, że podczas wykwitu, plaster na opryszczkę Compeed® leczy ją tak jak ranę. Wchłania wysięk ze zmiany i utrzymuje wilgotne środowisko. Zmniejsza w efekcie dotkliwość wykwitu, przyspiesza proces bliznowacenia i gojenie, a także łagodzi ból. Plaster chroni również zmianę przed możliwością nadkażenia. Izoluje ją, ograniczając ryzyko zakażenia, i sprawia, że jest mniej widoczna.

Dlaczego działanie wilgotnego środowiska w przypadku produktów Compeed® przyspiesza sam proces gojenia?

Gojenie w środowisku suchym:

Kiedy rana pozostaje niezakryta, lub jest chroniona zwykłym plastrem, gojenie odbywa w środowisku suchym. Po powstaniu rany proces gojenia rozpoczyna się natychmiast: po zatamowaniu krwawienia naczynia krwionośne rozszerzają się, by uwolnić płyn (wysięk) i różnego rodzaju komórki potrzebne do oczyszczenia rany i jej wyleczenia. W ten sposób powstaje wilgotne środowisko, które sprzyja funkcjonowaniu i rozwojowi komórek odpowiedzialnych za proces gojenia. Po zakończeniu tej fazy naczynia kurczą się, powodując zatrzymanie wycieku płynu lub wysięku. To z kolei powoduje wysychanie rany i sprzyja tworzeniu się grubej skorupy (strupa), która ma na celu ochronę rany przed infekcjami zewnętrznymi. W środowisku suchym gojenie musi odbywać się zatem pod powierzchnią skorupy. To spowalnia cały proces, ponieważ komórki biorące w nim udział potrzebują wody do funkcjonowania i regeneracji. Gojenie się rany w suchym środowisku jest powolne i może być bardziej bolesne.

Gojenie w środowisku wilgotnym:

Plaster hydrokoloidowy wchłania i zatrzymuje wysięk z rany. Pozostaje ona dzięki temu nawilżona i jednocześnie chroniona. Wilgotne środowisko umożliwia łatwiejszy transport do rany komórek, które odpowiadają za „oczyszczanie” i gojenie zmiany, zmniejszenie miejscowego stanu zapalnego i zwiększenie produkcji kolagenu – składnika skóry. Dlatego komórki biorące udział w procesie gojenia rozwijają się lepiej w wilgotnym środowisku. Gojenie w takich warunkach przebiega szybciej i zapobiega powstawaniu  skorupy, zmniejszając w ten sposób ryzyko pojawienia się blizn.

TECHNOLOGIA HYDROKOLOIDOWA COMPEED®

Zoom
Close

W jaki sposób działanie plastra hydrokoloidowego, na przykład Compeed®, wpływa na pęcherz?

Pęcherz to forma rany. Dlatego technologia hydrokoloidowa może okazać się pomocna w jej szybszym zagojeniu.

Zoom
Close
  1. Plaster zawiera cząsteczki hydrokoloidu. Są rozprowadzane w jego obrębie i wchłaniają płyn z rany (wysięk). Utrzymują przy tym optymalny poziom nawilżenia, co przyspiesza gojenie. Podczas zabiegu cząsteczki hydrokoloidu zwiększają swoją objętość, co daje efekt amortyzacji. To z kolei zmienia punkt nacisku i zapewnia natychmiastową ulgę w bólu.
  2. Plaster hydrokoloidowy tworzy folia poliuretanowa. Jest elastyczny i dopasowuje się do pokrywanej powierzchni, by ułatwiać mobilność. Plaster chroni ranę przed dostępem bakterii z zewnątrz i zapobiega w ten sposób ryzyku infekcji.
  3. Plaster jest wodoodporny (poza obrębem rany). Umożliwia jednak odparowanie nadmiaru płynu z rany i ułatwia skórze oddychanie.

Plastry Compeed® mają skośne – wymodelowane krawędzie, co pozwala na maksymalne zwiększenie przyczepności. Plaster działa jak druga skóra i pozostaje na miejscu przez kilka dni*.

*Czas trwania może się różnić w zależności od osoby

Technologia hydrokoloidowa stosowana w plastrach Compeed® leczy i/lub przynosi ulgę w przypadku rany, odcisku lub stwardnienia, na wszystkich etapach ich rozwoju:

  1. Pomaga zapobiegać powstawaniu pęcherzy i innego rodzaju stwardnień:

    • Pęcherze: jeśli nosisz nowe buty lub przez dłuższy czas nie nosiłaś/eś konkretnej pary, uprawiasz sport, lub jesteś na nogach przez cały dzień.

    • Odciski i modzele: pomaga ograniczyć tarcie i nacisk.

  2. Kiedy oczuwalne są pierwsze oznaki dyskomfortu::

    • Pęcherze: plaster Compeed® łagodzi ból spowodowany tarciem, już przy pierwszych oznakach podrażnienia lub tworzenia się pęcherzy. To efekt działania amortyzującego.

    • Odciski i modzele: zaraz po pojawieniu się modzeli, plaster Compeed® nawilża skórę, ułatwiając ich usuwanie. Co ważne, zmniejsza przy tym ucisk.

    • Opryszczka: kiedy pojawia się opryszczka, plaster na opryszczkę Compeed® można stosować już przy pierwszych objawach (mrowienie), żeby przyspieszyć gojenie.

  3. Leczenie/ulga w przypadku opryszczki, pęcherzy, odcisków i nagniotków, modzeli i haluksów:

    • Pęcherze: specjalistyczne plastry Compeed® łagodzą ból powodowany przez pęcherze i przyspieszają gojenie skóry.

    • Odciski i modzele: plaster Compeed® utrzymuje środowisko, które wspiera usunięcie odcisku, przez nawilżenie i zmiękczenie go. Pomaga łagodzić ból.

    • Opryszczka: dyskretny plaster Compeed® leczy opryszczkę na wszystkich etapach jej przebiegu. Przyspiesza tym samym gojenie i powrót do zdrowia.

Close Poznaj wszystkie produkty Compeed®

Źródła

1

Dr. Karlsmark T. Une étude clinique ouverte, randomisée, comparative, exploratoire phase IV de l’ecacité et de la sécurité de COMPEED®Hydro Cure system en tant que pansement hydrocolloïde vs un pansement gaze classique sur des ampoules expérimentales et des plaies superficielles menée sur 21 participants, Copenhague, Août 1999 – Mars 2000.

2

Winter GD, Powstawanie strupów i czas epitelializacji ran powierzchownych na skórze u młodych świń domowych. Nature, 1962,193: 293-4.

3

Artus-Arduise i in. Plastry hydrokoloidowe na pęcherze a standardowe plastry do leczenia pęcherzy na stopach, w kontekście użytku codziennego. Badanie kliniczne, 2020, Vol. 6: 1-7. ISSN: 2059-0377