Pęcherze na skórze często goją się samoistnie, bez żadnego leczenia. Pod powierzchnią problematycznego obszaru wytworzy się nowa skóra, a płyn zostanie po prostu wchłonięty. Wypełniony płynem pęcherz utrzymuje niżej położoną skórę w czystości, co zapobiega zakażeniu i sprzyja gojeniu. Zastosowanie zimnego lub lodowatego kompresu może tymczasowo pomóc zmniejszyć obrzęk i dyskomfort. Jednak pęcherze często mogą być bardzo bolesne, dlatego leczenie przy pomocy specjalistycznego plastra na pęcherze, takiego jak plaster COMPEED®, może pomóc, ponieważ amortyzacja łagodzi nacisk, a tym samym zmniejsza ból.
Głównym celem leczenia powinno być zapobieganie powiększaniu się zmiany, zmniejszanie dyskomfortu, tworzenie warunków sprzyjających gojeniu i zapobieganie zakażeniu. Zastosowanie specjalistycznego plastra na pęcherze COMPEED® pomaga stworzyć optymalne środowisko sprzyjające procesowi gojenia poprzez wchłanianie nadmiaru płynu, co z kolei pomaga przyspieszyć naturalny proces gojenia rany.
Niezależnie od tego, ile czasu goi się pęcherz, głównym celem jest możliwie jak najdłuższe utrzymanie pęcherza w nienaruszonym stanie, ponieważ skóra zapewnia naturalną ochronę przed zakażeniem. Jeżeli jednak ból utrzymuje się lub istnieje podejrzenie zakażenia, należy skonsultować się z lekarzem.
Określ etap rozwoju pęcherza
Pierwsze, co należy zrobić, to określić, na jakim etapie rozwoju znajduje się pęcherz. Przyjrzyj się uważnie osłonie pęcherza. Czy jest nienaruszona? Pęknięta? Zerwana?
Jeżeli osłona jest nienaruszona: Aby zapobiec dalszemu uszkodzeniu, należy ograniczyć możliwość ścierania lub obcierania pęcherza. Delikatnie oczyść obszar i nałóż plaster. Zamiast zwykłego plastra zalecane jest zastosowanie specjalistycznego plastra na pęcherze (patrz schemat). Plaster specjalistyczny lepiej sprawdzi się jako środek ochraniający pęcherz, ponieważ jego krawędzie bezpiecznie i szczelnie przylegają do skóry, pomagając zapobiec bolesnemu obcieraniu. Należy wybrać plaster w odpowiednim rozmiarze, a także w odpowiednim kształcie, w zależności od tego, gdzie znajduje się pęcherz (na palcu stopy, na pięcie itp.). Specjalistyczne plastry na pęcherze, takie jak plastry COMPEED® na bazie żelu hydrokoloidowego, zapewniają lepszą amortyzację i oprócz przynoszenia ulgi w bólu, izolują pęcherz od źródła tarcia.
Jeżeli osłona pęcherza jest pęknięta lub zerwana: Pęcherz należy zabezpieczyć środkiem antyseptycznym, aby zapobiec zakażeniu. W przypadku braku dostępu do środków antyseptycznych należy przynajmniej opłukać pęcherz roztworem soli fizjologicznej (słoną wodą) lub czystą wodą bieżącą. Następnie najlepiej zakryć osuszony pęcherz czystym bandażem. W tym przypadku plastry hydrokoloidowe sprawdzają się szczególnie dobrze. Zapewniają lepszą amortyzację, łagodząc ból w tym bardzo wrażliwym obszarze. Tworzą ochronne i wilgotne środowisko, które sprzyja szybszemu gojeniu się pęcherza. Plastry te wchodzą w interakcję z odsłoniętą podstawą pęcherza, stymulując gojenie od zewnątrz do środka; ponadto zapewniają amortyzację i są wodoodporne, a tym samym są lepsze od zwykłych plastrów.
Jak często należy zmieniać plastry?
Zwykłe plastry należy zmieniać, gdy są widocznie zabrudzone wysiękiem z pęcherza, zanieczyszczeniami lub wodą z otoczenia (np. po kąpieli, narażeniu na deszcz itp.). Dlatego, w zależności od wielu czynników, zwykłe plastry trzeba zmieniać w najgorszym przypadku co godzinę, a w najlepszym — raz dziennie. Natomiast plastry hydrokoloidowe, takie jak produkty z gamy plastrów na pęcherze COMPEED®, są wodoodporne.
W przypadku pęcherzy z zerwaną osłoną plastry specjalistyczne, takie jak plastry COMPEED®, należy zmieniać dopiero wtedy, gdy zaczną się odklejać, lub gdy biała bańka, utworzona przez wysięk z pęcherza pod opatrunkiem, dosięgnie krawędzi plastra. Plaster hydrokoloidowy można bez problemu pozostawić na skórze na kilka dni. W przypadku nienaruszonych (niepękniętych) pęcherzy plaster COMPEED® pozostaje na miejscu, dopóki krawędzie plastra nie zaczną odchodzić od skóry. Plastry te mogą pozostawać na miejscu przez kilka dni. Nie należy ulegać pokusie wcześniejszego usunięcia plastra, ponieważ wydłuży to czas gojenia się pęcherza.
Czy pęcherze należy przebijać/odprowadzać z nich płyn?
“Mimo że do niedawna odprowadzanie płynu z pęcherza było powszechną praktyką, obecnie nie jest to już zalecane ze względu na możliwość wywołania zakażenia. Jednak, jeżeli pęcherz jest duży, bolesny lub może być narażony na dalsze podrażnienie, lepiej jest go osuszyć w celu złagodzenia bólu lub zapobieżenia przypadkowemu zerwaniu osłony. Ważne jest, aby oczyścić ranę środkiem antyseptycznym lub wodą z solą w celu uniknięcia zakażenia. Po oczyszczeniu zastosowanie plastra na pęcherze COMPEED® pomoże odizolować ranę, co zapobiega ryzyku dalszego zakażenia i pomaga przyspieszyć proces gojenia.
W przypadku obaw dotyczących możliwego zakażenia w wyniku zdartych pęcherzy na stopach należy skonsultować się z lekarzem. Objawy zakażenia, na które należy zwrócić uwagę, to:
- Ropa: żółtawa i gęstsza, niż zwykły wysięk z pęcherza;
- Zwiększony ból, obrzęk, zaczerwienienie, ciepło;
- Czerwone smugi odchodzące od pęcherza (należy zasięgnąć porady lekarskiej),
- Pęcherz z krwią.
Pamiętajmy przede wszystkim, że odpowiedź na pytanie “”czy przebijać pęcherze”” jest jednoznacznie negatywna.”