Nic nie wybija z rytmu tak, jak pęcherze na stopach. Mimo że bywają małe, mogą zepsuć ważną okazję, wakacje, zajęcia fitness, a nawet uniemożliwić załatwienie codziennych sprawunków. Pęcherze mogą przytrafić się każdemu, a ich gojenie może trwać kilka dni; jest jednak kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiegać ich powstawaniu, złagodzić związany z nimi ból i przyspieszyć gojenie. Sprawdź, czy znasz te sposoby na pęcherze na stopach.
Jak powstają pęcherze powodowane przez tarcie
Najpowszechniejszym rodzajem pęcherzy u większości ludzi są pęcherze powodowane przez tarcie. To te irytujące kieszonki wypełnione płynem, powstające na stopach w górnych warstwach skóry, gdy na stopy oddziałuje nadmierny nacisk i tarcie ze strony butów. Gdy górna warstwa skóry oddziela się od niżej położonych tkanek, płyn przypominający osocze wycieka z komórek i zaczyna wypełniać przestrzeń, amortyzując tkankę i chroniąc ją przed dalszym uszkodzeniem.
Ludzie w całym mieście starają się wychodzić swoje 10 tysięcy kroków dziennie. To bardzo dużo chodzenia — i chociaż taka aktywność jest nawet wskazana, nie pozostaje bez efektu dla naszych stóp. Aby mogły one nadążyć za naszym tempem, musimy być dla nich dobrzy i odpowiednio o nie zadbać. Niestety chodzenie do pracy w puchatych kapciach nie wchodzi w grę. Cały dzień na nogach w butach wizytowych lub na wysokim obcasie może być kolejną przeszkodą dla szczęśliwych stóp.
Weźmy na przykład Karolinę, dyrektor artystyczną w agencji cyfrowej. Czasami lubi przyjść do pracy w szpilkach, bo wyglądają świetnie i dodają jej pewności siebie. Wie, że długi dzień na obcasach może być obciążeniem dla stóp, dlatego zakłada je, gdy zapowiada się spokojny dzień w biurze. Ale uważaj, Karolino — nadchodzi zmiana planów. Do miasta właśnie dotarła klientka; chce spotkać się dzisiaj, aby na ostatnią chwilę wprowadzić kilka zmian w kampanii. Oznacza to nowe terminy, nowe spotkania i mnóstwo bieganiny. Najpierw Karolina musi zobaczyć się z klientką. Jej hotel jest trzy ulice stąd — za blisko, by jechać taksówką lub metrem, więc Karolina podąża tam pieszo, mimo że w butach na obcasach ta odległość może być wyzwaniem. Wraca do biura, siedzi przez 20 minut, a potem biegnie na kolejne spotkanie z projektantem. Zaczyna odczuwać lekkie pieczenie w lewej stopie, ale nie ma czasu, żeby się tym zająć. Bierze taksówkę, ale droga jest zablokowana z powodu prowadzonych robót, więc musi przejść pięć przecznic… a ból się nasila. W porze lunchu Karolinie brakuje już sił. Na obu stopach zrobiły jej się dokuczliwe pęcherze.
Gdyby była w wygodnych butach, stąpałaby lekko po okolicy, nadzorując swój zespół; tymczasem cierpi w swoim gabinecie, szukając w biurku plastra. Jak ukoić bolące stopy?
Gdyby tylko zaopatrzyła się wcześniej w specjalistyczne plastry na pęcherze.
Ale bolące pęcherze nie przytrafiają się wyłącznie kobietom noszącym buty na obcasach. Weźmy na przykład Piotra — kierownika budowy. Dziś jest w butach roboczych, których nie zdążył jeszcze rozchodzić. Jego praca polega na sprawdzaniu całego placu budowy, kontrolowaniu obecności robotników, oprowadzaniu architektów. Musi też dopilnować, żeby dostawy trafiały do właściwych sekcji. Czasem trzeba też zająć się właścicielami, którzy postanowili przyjrzeć się postępowi robót. Do butów wpada piasek i drobne kamyki, a na stopach zaczynają robić się pęcherze. Piotr z całą pewnością to czuje. Ale nie ma czasu na przerwę, w trakcie której można by poszukać plastra na pęcherze. Piotr dzielnie to wszystko znosi, ale gdy wraca do domu, jego obtarte stopy są w opłakanym stanie. Szkoda, że w skrzynce na narzędzia nie miał specjalistycznych plastrów na pęcherze.
Wniosek jest taki, że pęcherze przytrafiają się każdemu i chociaż mogą być małe, często pojawiają się z zaskoczenia i potrafią zepsuć cały dzień. Plastry na pęcherze zawsze warto mieć w aktówce lub szufladzie biurka. Będziesz mógł wtedy zapobiec powstaniu nowego pęcherza, pogorszeniu stanu już istniejącego, lub też złagodzić ból stopy. W ten sposób Twój dzień zostanie uratowany i będziesz mógł dalej iść do przodu.
Sposoby zapobiegania pęcherzom
Pierwszy sposób, który możesz zastosować, aby pomóc zapobiegać tworzeniu się pęcherzy wskutek tarcia, polega na noszeniu wygodnych, dobrze dopasowanych butów. Jednak jeżeli wiesz, że czeka Cię długi dzień na nogach, lub zamierzasz rozchodzić nowe buty, warto jest mieć pod ręką sztyft przeciw pęcherzom. Kiedy tylko poczujesz zaczątki pęcherza, natychmiast zastosuj w problematycznym miejscu sztyft przeciw pęcherzom, aby zapobiec dalszemu tarciu.
Istnieje mnóstwo mitów dotyczących pęcherzy. Wiele osób zaleca na przykład noszenie bawełnianych skarpetek, podczas gdy bawełna zatrzymuje wilgoć na powierzchni skóry, co z kolei zwiększa tarcie. Dlatego sugerujemy stosowanie specjalistycznych skarpetek syntetycznych z oddychającej tkaniny. Kolejnym mitem jest stosowanie zasypki do stóp w celu utrzymania ich suchości i zapobiegnięciu pęcherzom. Jednak mimo że zasypka do stóp rzeczywiście pochłania dużą część potu, warto pamiętać, że może ona również zbijać się w grudki, a tym samym zwiększać tarcie w danym obszarze.
Opatrywanie pęcherzy
Jeżeli pęcherz już się utworzy, zastosowanie właściwego opatrunku jest kluczowe do jego szybkiego wygojenia. Zakryj pęcherz specjalistycznym plastrem na pęcherze, aby utrzymać go w czystości i suchości, oraz chronić go przed dalszym oddziaływaniem tarcia i naciskiem. Czy przebijać pęcherz? Najlepiej oprzeć się tej pokusie. Jeżeli pęcherz pęknie samoistnie, nie należy odrywać obumarłej skóry. Po pęknięciu pęcherza należy delikatnie umyć problematyczny obszar wodą z mydłem oraz przykleić specjalistyczny plaster na pęcherze w celu osłonięcia uszkodzonej skóry przed zabrudzeniem. Częstym błędem jest odklejanie plastra na noc, aby zapewnić dopływ powietrza do miejsca z pęcherzem. Pęcherze goją się szybciej w wilgotnym środowisku, tj. gdy są zakryte plastrem na pęcherze COMPEED. Plaster należy pozostawić na miejscu do momentu, aż sam zacznie się odklejać — oznacza to zazwyczaj, że pęcherz się zagoił. Zasięgnij porady lekarskiej w przypadku typowych objawów zakażenia, takich jak ból, opuchlizna, zaczerwienienie lub ciepło, czerwone smugi odchodzące od pęcherza czy sącząca się ropa.