Skip to main content

Usuwanie odcisków

Więcej informacji na temat postępowania

Czy usuwanie odcisków to sprawa dla profesjonalisty czy można poradzić sobie z nimi we własnym zakresie? Tutaj znajdziesz szczegółowe informacje na temat usuwania odcisków.

Wskazówki przed leczeniem

  1. Gdy tylko pojawi się odcisk, należy ograniczyć ucisk na dane miejsce – warto wybrać buty, które nie są zbyt ciasne. Jeśli usuniesz przyczynę, unikniesz ponownego pojawienia się odcisku (nawrotu).
  2. Uważaj, aby nie doszło do skaleczenia. Często osoby, które dotyka problem odcisków, próbują usunąć je przy pomocy noża lub innego ostrego narzędzia. Jest to niebezpieczne – skaleczony odcisk to potencjalne miejsce wnikania zarazków i bakterii.

Domowe sposoby na odciski

  1. Nalewka z arniki. Regularnie nanoszona na odcisk (najlepiej kilka razy dziennie oraz wieczorem przed snem) rozpuszcza zrogowaciały naskórek warstwa po warstwie. Pod spodem powstaje nowa, gładka skóra. Nalewka z arniki jest dostępna
    w aptekach.
  2. Roztwór octu. Wymieszaj ocet spożywczy z wodą w stosunku 3:1, nałóż przy pomocy wacika na zmienioną skórę i przymocuj bandażem. Wacik nasączony roztworem octu należy zmieniać kilka razy dziennie, a na noc także pozostawić na odcisku. Również w tym przypadku po kilku dniach dochodzi do odwarstwienia zrogowaciałego naskórka.
  3. Rzepik pospolity. Kup suszone ziele w aptece i zalej je ¼ litra wrzącej wody. Po ok. 10 minutach namocz w powstałym naparze kompres i kilka razy dziennie przykładaj do miejsca, w którym znajduje się odcisk.
  4. Aloes. Nie tylko posiada wybitne właściwości nawilżające, ale jest też domowym sposobem na odciski. Nacieraj odcisk sokiem
    z aloesu, a w ciągu ok. tygodnia zmiany na skórze zmniejszą się i odwarstwią.

Kiedy wybrać się do lekarza lub podologa?

Jeśli odcisk jest bardzo głęboki, powinien on zostać usunięty przez specjalistę, np. dermatologa, podologa lub pedikiurzystkę. Osoby cierpiące na cukrzycę lub reumatyzm powinny skonsultować się
z lekarzem w przypadku jakichkolwiek problemów ze stopami.

Odnaleźć przyczynę i jej zapobiec

Odciski powstają na skutek ucisku. Tutaj: „Zapobieganie odciskom” znajdziesz praktyczne wskazówki, jak unikać i zwalczać ich przyczyny.