Haluks

Sposoby na haluksy, czyli jak leczyć paluch koślawy?

3 min przeczytane
Sposoby na haluksy, czyli jak leczyć paluch koślawy? Sposoby na haluksy, czyli jak leczyć paluch koślawy? Sposoby na haluksy, czyli jak leczyć paluch koślawy?

Haluks to schorzenie charakteryzujące się odchyleniem kości w bocznej części stopy, w miejscu połączenia dużego palca ze stopą, stąd też inna jego nazwa – paluch koślawy. Schorzenie to rozwija się powoli i powoduje odchylenie dużego palca u stopy do wewnątrz, w kierunku pozostałych palców. Przemieszczenie prowadzi do nieprawidłowego ruchu i zwiększonego nacisku na ten staw. Z upływem lat nieprawidłowy ruch i nacisk powoli powodują zmiany w ułożeniu kości, przez co duży palec odchyla się do wewnątrz stopy, a w niektórych przypadkach nawet zachodzi na palec z nim sąsiadujący. W konsekwencji staw jest wypychany do góry, powodując powstanie wypukłości zwanej paluchem koślawym. To samo schorzenie w przypadku małego palca u stopy znane jest jako bunionette lub „mały haluks”. Paluchy koślawe często prowadzą do dolegliwości wtórnych, takich jak pęcherze, odciski czy modzele.

Jak pozbyć się haluksów? Kluczem jest profilaktyka!

Jeżeli masz skłonność do paluchów koślawych z powodu predyspozycji genetycznych w rodzinie, choroby zapalnej lub deformacji, najlepszym sposobem zapobiegania tej przypadłości jest noszenie wygodnego obuwia. Unikaj butów na wysokim obcasie, z wąskimi noskami, a także zbyt wąskiego obuwia. Zamiast tego wybieraj szerokie, wygodne buty na niskim obcasie, z miękką podeszwą — w środku powinno być dużo miejsca na palce. Wybierając buty i rozmiar, skorzystaj z porady sprzedawcy. Ważnym czynnikiem jest również utrzymanie prawidłowej masy ciała. To najprostsze sposoby zapobiegania haluksom.

Co, jeżeli już mam paluch koślawy?

Paluchy koślawe można usunąć wyłącznie chirurgicznie, chociaż taki zabieg rzadko bywa konieczny. W większości przypadków progresję i objawy palucha koślawego można łatwo kontrolować i leczyć zachowawczo, a nawet w warunkach domowych.

  • Obuwie
    Jeżeli już masz paluch koślawy, szerokie buty są równie ważne w spowalnianiu progresji i łagodzeniu bólu. W rozciągnięciu butów mogą pomóc prawidła. Buty, które masz zamiar kupić przymierzaj pod koniec dnia, gdy Twoje stopy wydają się największe. Pozwól sprzedawcy zmierzyć obie stopy zanim zacznie Ci on doradzać w kwestii wyboru butów.
  • Nakładki
    Jeżeli paluch koślawy ociera o materiał obuwia, pomocne mogą okazać się nakładki. Nakładki na paluch koślawy, w tym plastry na zwyrodnienia kostne COMPEED®, zmniejszają nacisk i pocieranie o paluch koślawy, łagodząc ból. Pomagają również zapobiegać powstawaniu pęcherzy i dalszemu twardnieniu skóry na paluchu koślawym.
  • Ortezy
    Lekarz przekaże Ci informacje dotyczące najlepszych opcji leczenia paluchów koślawych. W zależności od nasilenia dolegliwości wkładki do butów, separatory palców lub wsporniki mogą pomóc w prawidłowym ułożeniu stopy.
  • Leczenie bólu
    Ból powodowany przez paluch koślawy można łagodzić poprzez wychładzanie, przykładając na 5 minut zimny kompres lub torebkę z… mrożonym groszkiem, a także przez moczenie w ciepłej kąpieli. Pomocne będą również leki przeciwzapalne, takie jak aspiryna, ibuprofen czy naproksen. Lekarz pierwszego kontaktu lub farmaceuta pomoże wybrać rozwiązanie lecznicze najlepsze dla Ciebie.

Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?

Konsultacja z lekarzem zawsze jest konieczna w przypadku osób chorych na cukrzycę, u których przyczyna problemów ze stopami może być inna.
Jeżeli ból utrzymuje się lub jest tak silny, że wpływa na codzienne funkcjonowanie, należy skonsultować się z lekarzem. Porady lekarskiej warto zasięgnąć również wtedy, gdy Twój stan nie poprawi się po kilku tygodniach leczenia w warunkach domowych lub gdy dolegliwość przybiera na sile. Lekarz przekaże Ci informacje dotyczące najlepszych opcji leczenia paluchów koślawych. W zależności od nasilenia dolegliwości lekarz może zalecić zastosowanie ortezy lub skierować pacjenta do chirurga, aby omówić możliwość chirurgicznego usunięcia palucha koślawego i korekcji dolegliwości leżących u podłoża problemu.