Bolący pęcherz może całkowicie wykluczyć Cię z gry, niwecząc dalsze postępy w bieganiu. W rzeczywistości pęcherze mogą przeszkodzić w karierze nawet najlepszym sportowcom. Chociaż nie są tak poważne jak złamania czy zwichnięcia, pęcherzy nie należy lekceważyć, ponieważ mogą one negatywnie wpływać na koncentrację i osiągane wyniki. Najlepszą praktyką każdego sportowca jest unikanie pęcherzy, nim zdążą się pojawić, a zapobieganie zaczyna się od wyboru odpowiednich butów.
Podczas biegu stopa uderza o podłoże tak samo, jak przy chodzeniu, co powoduje wielokrotne ocieranie skóry o materiał butów lub skarpetek w tych samych miejscach. Źle dopasowane, za ciasne lub za luźne buty zwiększają tarcie, a to właśnie ono powoduje powstawanie pęcherzy na piętach, palcach u stóp czy śródstopiu. Buty do biegania są zaprojektowane tak, aby zapobiegać powstawaniu pęcherzy i urazów powodowanych przez te powtarzalne ruchy, i oferują specjalną amortyzację wstrząsów.
Na co zwrócić uwagę, wybierając buty do biegania
Idealny but do biegania powinien być dopasowany do określonego rodzaju biegania oraz kształtu stopy. Wybierając nowe buty do biegania, powiedz sprzedawcy, jak wygląda Twój typowy jogging, tj. jak długo biegasz i w jakim środowisku. Powiedz też o ewentualnych schorzeniach stóp lub problemach ze stopami. Niektóre buty do biegania są zaprojektowane z myślą o osobach biegających po chodnikach. Takie buty są lekkie, elastyczne i amortyzują stopy podczas powtarzalnych ruchów na twardych, równych nawierzchniach. Inne są zaprojektowane z przeznaczeniem do tras w trudniejszym terenie, na których pojawiają się kamienie, błoto lub inne przeszkody. Takie buty oferują lepszą stabilizację i podparcie kostek na nierównych nawierzchniach.
Po sprecyzowaniu rodzaju potrzebnych Ci butów przychodzi czas na przymiarkę. Ponieważ stopy mają tendencję do lekkiego puchnięcia w ciągu dnia, a ich objętość w podobny sposób zmienia się podczas biegu, dla dokładniejszego dopasowania zalecamy przymierzanie butów pod koniec dnia.
Upewnij się, że w bucie jest wystarczająco dużo miejsca na palce. Przestrzeń pozostająca pomiędzy końcem stopy a końcem buta powinna odpowiadać, w przybliżeniu, szerokości kciuka. Stopa powinna znajdować się pośrodku podeszwy, a but musi wygodnie przylegać do stopy — nie może być za ciasny ani za szeroki.
Gdy już znajdziesz dobrze dopasowaną parę, wypróbuj ją. Pobiegaj na bieżni lub wykonaj w sklepie kilka kroków w biegu, aby upewnić się, że but nie obciera skóry, a stopa nie ślizga się na pięcie — co może prowadzić do powstawania pęcherzy. Zapytaj sprzedawcę także o dobre skarpetki do biegania — dzięki nim możesz odczuć wielką różnicę. Gdy już znajdziesz idealne buty do biegania, ważne jest, abyś używał ich wyłącznie w tym celu.
Czy mogę biegać, gdy mam pęcherze?
Nieważne, czy biegasz sam, czy mierzysz się z innymi w sporcie zespołowym — rozchodząc nowe buty, staraj się mieć pod ręką zapasową parę. Jeżeli odczuwasz choćby najmniejsze oznaki wskazujące na formowanie się pęcherza, natychmiast przerwij ćwiczenia i zmień buty. Jeżeli to niemożliwe, sięgnij po plaster na pęcherze Compeed — miej go zawsze w swojej torbie sportowej. W ten sposób Twój bieg lub rozgrywka nie zostaną przerwane i nie zawiedziesz siebie ani swojej drużyny. Ostatnia zasada zapobiegania pęcherzom — spocone stopy również mogą stwarzać warunki do występowania tarcia, a tarcie prowadzi do powstawania pęcherzy. Dlatego ważne jest utrzymywanie suchości stóp. W tym celu zalecamy stosowanie zasypki do stóp i regularną zmianę skarpetek.